Aktualności o komornikachCiekwostki

Zwrot podatku zabezpieczony przed komornikiem – plusy z małżeństwa

Zwrot z rozliczenia podatku dochodowego można zabezpieczyć tylko w niewielu przypadkach. Jak na ten proces wpływa małżeństwo?

Na naszą skrzynkę mailową otrzymaliśmy wiadomość o następującej treści:

„Witamy, jesteśmy małżeństwem z kilkuletnim stażem, które ma obecnie duży kłopot z płynnością finansową. Kilka lat temu wzięłam kredyt na firmę (ok. 20 tys. zł), która okazała się niewypałem i obecnie spłacam komornika z mojej wypłaty. Niedawno nasze problemy pogłębiły się i umowa kredytowa męża, która również była zawarta przed ślubem została wypowiedziana. Wychowujemy trójkę dzieci i spodziewamy się sporego zastrzyku gotówki z urzędu skarbowego, które to środki są nam niezbędne celem utrzymania naszych dzieci. W jaki sposób możemy uratować te środki?

Zabezpieczona nadpłata podatku

Odpowiadając na tak zadane pytanie, uspokajamy naszych czytelników, że środki z tytułu nadpłaty podatku są bezpieczne… o ile rozliczają się państwo wspólnie.

Na wstępie należy przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu wspomniana problematyka nie była w żaden sposób uregulowana, wobec czego część urzędów skarbowych realizowała zajęcia komornicze, nawet w sytuacji gdy tylko jeden z małżonków był dłużnikiem. Sytuacja ta zmieniła się w 2014 roku, kiedy to Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nadpłata podatku dochodowego przysługuje wspólnie małżonkom i nie należy się wierzycielowi, który dochodzi roszczeń względem wyłącznie jednego z małżonków. Mówiąc wprost, jeżeli któryś z wierzycieli chciałby położyć ręce na państwa nadpłacie, winien on okazać komornikowi tytuł wykonawczy z klauzulą wykonalności wystawioną przeciwko obu małżonkom.

W tym miejscu należy wskazać, że wierzyciel nie uzyska takiego tytułu w co najmniej dwóch przypadkach:

  1. Gdy zobowiązanie zostało zaciągnięte przed zawarciem związku małżeńskiego oraz
  2. Gdy kredyt został zaciągnięty bez zgody współmałżonka.

Analizując ten konkretny przypadek, należy wskazać, że oczywiście zachodzi tutaj pierwsza z ww. przesłanek. Wobec tego, jedynym skutecznym sposobem na uratowanie nadpłaty podatku, będzie złożenie fiskusowi wspólnego zeznania.

Leave a Reply