Wynagrodzenia

Zbieg egzekucji komorniczych z wynagrodzenia za pracę

Zbieg egzekucji komorniczych ma miejsce wówczas, gdy do zajęcia jednego wynagrodzenia za pracę danego dłużnika rości sobie prawo kilku komorników. Z czym wiąże się to dla dłużnika i jakie niesie to dla niego konsekwencje finansowe – postaramy się to wyjaśnić i rozwiać wszystkie wątpliwości.

Zbieg egzekucji komorniczych – jak do niego dochodzi?

Dłużnik, nazwijmy go Krzysztof, popadł w pętle kredytową. Liczy się z tym, że na jego wynagrodzeniu “usiądzie” komornik działający na zlecenie wierzyciela. I tak dzieje się, w pewnym momencie Krzysztof otrzymuje informację, że komornik rozpoczął egzekucję z wynagrodzenia.

Krzysztof zarabia 3000 zł netto, po zajęciu komorniczym jego wynagrodzenie zmniejsza się o połowę. Krzysztof w wyniku egzekucji komorniczej traci 50% swojej pensji i otrzymuje na rękę 1500 zł wypłaty. Jednakże, biorąc pod uwagę fakt, że Krzysztof posiada kilkunastu wierzycieli, kilku z nich również kieruje swe kroki na drogę postępowania sądowego, a po uzyskaniu nakazu sądowego – do komornika.

Pracodawca w kolejnym miesiącu otrzymuje pisma od dwóch kolejnych komorników. W ten właśnie sposób powstaje zbieg egzekucji komorniczych z jednego wynagrodzenia. Krzysztof wpada w panikę, ponieważ na forach dla zadłużonych przeczytał, że każdy kolejny komornik będzie mógł zabierać mu z pozostałej po egzekucji pierwszego komornika kolejne pieniądze.

Zbieg egzekucji komorniczych – czy można dwukrotnie zająć to samo wynagrodzenie?

Obawy Krzysztofa są całkowicie bezzasadne. Na pewno byłby on spokojniejszy, gdyby zamiast czytać niestworzone historie na forach poczytał Kodeks Postępowania Cywilnego. Ten bowiem w sposób jednoznaczny objaśnia, z czym wiąże się dla dla dłużnika zbieg egzekucji komorniczych.

Tak naprawdę nie wiąże się z niczym. Wszystko odbywa się poza nim, a jego pensja nie jest w żaden sposób zagrożona. Nie ma bowiem znaczenia ilu komorników ma chrapkę na jedną wypłatę, ta podlega ochronie w postaci kwoty wolnej od zajęcia komorniczego. I nic nie może tego zmienić – choćby ilość komorników na wynagrodzeniu była liczbą dwucyfrową.

Na wynagrodzeniu może istnieć bowiem tylko jedno zajęcie komornicze. I zbieg egzekucji komorniczych tego nie zmieni. Pensja Krzysztofa wciąż pozostanie zajęta w 50%, a do wypłaty pozostanie mu 1500 zł.

Zbieg egzekucji komorniczych

Zbieg egzekucji komorniczych – co dzieje się dalej?

W sytuacji, gdy jeden komornik wszczął egzekucję z wynagrodzenia, a do pracodawcy trafiają kolejne pisma od innych komorników, sytuacja dla dłużnika pozostaje całkowicie bez zmian. Pracodawca na próby zajęcia pensji przez kolejnych komorników nie reaguje bowiem wysyłaniem im jakichkolwiek pieniędzy z wynagrodzenia swojego pracownika. Wysyła im za to pismo informujące, że powstał zbieg egzekucji komorniczych i wskazując dane komornika, który zajął pobory jako pierwszy.

Na tym rola pracodawcy się kończy. To komornicy muszą między sobą ustalić i rozstrzygnąć jak będzie wyglądała dalsza egzekucja. To z kolei nie interesuje dłużnika, gdyż niezależnie od ich ustaleń obciążenie jego wynagrodzenia nie zmieni się.

Zatem zbieg egzekucji komorniczych nie ma dla dłużnika żadnego znaczenia i nie wpływa w żaden sposób na wysokość zajęcia komorniczego wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.

Opisana sytuacja – co istotne – dotyczy dłużników niealimentacyjnych. Czyli osób mających zbieg egzekucji z tytułu na przykład niespłacanych kredytów lub pożyczek pozabankowych.

 1. Witam, mam pytanie i dziękuje jak ktoś mi odpowie. Czy zajęcie komornicze a zajęcie sądowe to to samo? Komornik pobierał 400zł zgodnie z ustaleniami i tak było.Obecnie na pasku z wypł. potrącenia komornicze są 0.00 ale zajęcia sądowe 1100zł. nie wiem jak to rozumieć.

 2. A ja mam jedno zajecie komornicze,zostaje mi 1400zł z groszami,dostałem powiadomienie o drugim komorniku i z tych 1400zl z groszami zostało mi niecałe 800zl.Co zrobic w tym przypadku?To jakas pomyłka czy można jakos tą kwote wrócic czy juz beda mnie tak skubac do skutku?

  1. Trzeba zaskarżyć postępowanie drugiego komornika ponieważ nie ma prawa sięgnąć więcej niż najniższa krajowa, no chyba że chodzi o zaległe alimenty to wtedy ma prawo sięgnąć więcej ( nie pamiętam dokładnie ile procent ale na pewno więcej ) tylko rodzi się pytanie a z tego co się orientowałem to do puki pierwszy komornik który zajął pobory nie ściągnie długu do końca to kolejny nie ma prawa o nic sięgnąć ( muszą się dogadać między sobą nas to nie obchodzi ). Jeżeli komornik bezpodstawnie zajoł wynagrodzenie oczywiście ma obowiązek zwrócić to co jak by nie patrzeć “przywłaszczył”

   1. No ale ja do reki dostaje 1770zł a te 800zł to powiedzmy jakas połowa,a ja słyszałem że komornik może zajac do 50%poborów.Już jestem głupi i nie wiem czy jest o co walczyc czy nie?Nie mam sie gdzie poradzic.

    1. Jeśli Pański problem dotyczy zajęcia z wynagrodzenia to rozwiązanie jest banalnie proste. Proszę skontaktować się ze specjalistą ds. kadr i płac mając przygotowane następujące dokumenty:

     – skany pism od komornika
     – umowę o pracę (skan)
     – potwierdzenie przelewu wynagrodzenia

     Zostanie wyliczone Panu prawidłowe zajęcie

     1. Ale ja juz sie totalnie pogubiłem,ponieważ jeden komornik pobierał z 1770zł około 350zł i zostawało 1450zł.Czyli kwota wolna od zajecia,tak?A tu nagle drugi sie pojawił i jeszcze od tej kwoty zabrano znowu zostawiajac około 890zł.Chodzi mi o to czy wogóle może dwóch komorników zabierac z jednej pensji?Czy ten drugi powinien poczekac az ten pierwszy sie “obłowi”i dopiero może zaczac swoje odbierac?

 3. Witam,
  Co w przypadku gdy chce podjąć umowę o pracę a będę miał zajęcia przez komornika za alimenty oraz kolejne zajęcie z ZUS, US oraz zajęcie za nie spłacony kredyt. Jak będzie wyglądała moja wypłata jakie będą potrącenia przy zarobkach 2500brutto oraz premie które są różne co miesiąc ile zostanie mi pieniędzy. Jeżeli komornik za alimenty zajął by pierwszy wynagrodzenie to potrącał by do 60% wynagrodzenia a jeżeli zajmie ZUS lub US to 50% wynagrodzenia a potem jeszcze komornik za alimenty do 60% więc kwota wolna jaka zostanie to 612zł netto.

  1. Tylko jedna z tych spraw będzie ściągana jeżeli alimenty to 60% z całości wynagrodzenia i nikt więcej ugryść z tego nie może reszta musi poczekać aż zostanie zaspokojony pierwszy wierzyciel, reszta wierzycieli musi czekać w kolejce

 4. Co z wynagrodzeniem za umowę zlecenie , kiedy ta umowa jest jedynym źródłem utrzymania a zleceniobiorca ma kilku komornikow za nieplacone alimenty ?

Dodaj komentarz