Wynagrodzenia

Zajęcie komornicze wynagrodzenia do 2000 zł

Zajęcie komornicze pensji

Zajęcie komornicze wynagrodzenia (niealimentacyjne) do 2000 zł oznacza dla ofiary potrącenia z pensji najmniejszą stratę spośród wszystkich grup zarobkowych. Po warunkiem, że komornicy nie dokonają podwójnego zajęcia. Jeden zajmie część wynagrodzenia u pracodawcy, a drugi pozostałą część wypłaty w banku. Przeanalizujmy jak wygląda zajęcie komornicze wynagrodzenia w przypadku zarobków do 2000 zł i co zrobić, aby uniknąć sytuacji zajęcia całego wynagrodzenia za pracę.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia nie wyższego niż 2000 zł netto

Osobom zarabiającym nie więcej niż 2000 zł netto komornik zabrać może z pensji maksymalnie 645 zł. Zdarzy się również, że jego egzekucja przyniesie plon w postaci zaledwie kilkunastu złotych. Wszystko przez obecność w tym przedziale zarobków magicznej bariery, na której kończy się władza komornika. Jest to

kwota wolna od potrąceń komorniczych

Wynosi ona w przypadku standardowej umowy o pracę 1355 zł netto. Jak już wiesz, jest to dla Ciebie bariera bezpieczeństwa. Bariera, której żaden komornik ściągający zadłużenie z tytułów innych niż alimenty przekroczyć nie może. Czyli ta magiczna kwota to tyle, ile musi Ci zostawić komornik niezależnie od ilości zajęć i ich wysokości.

Kwota wolna od potrąceń komorniczych, czyli owe 1355 zł jest czynnikiem regulującym zajęcie komornicze wynagrodzenia do 2000 zł. Aby łatwiej zrozumieć mechanizm i zasadę, posłużmy się prostą tabelą określającą jak wygląda zajęcie komornicze wynagrodzenia do kwoty zarobków netto w maksymalnej wysokości 2000 zł.

Ile zabierze komornik przy zarobkach do 2000 zł?

Wynagrodzenie netto przed zajęciem Kwota zajęcia komorniczego Wynagrodzenie netto wypłacane przez pracodawcę Ryzyko dodatkowego zajęcia konta w banku
Kwota, która wynika z umowy o pracę Tyle zabierze komornik z Twojej wypłaty Tyle otrzymasz od pracodawcy na swoje konto Od Ciebie zależy, czy wypłata dotrze do Ciebie, czy zostanie zajęta w banku przez komornika.
1355 zł 0 zł 1355 zł Bardzo wysokie ryzyko zajęcia konta w bankach. Zobacz, jak chronić pieniądze przed komornikiem:
Zajęcie komornicze wynagrodzenia

 

1400 zł 45 zł 1355 zł
1450 zł 95 zł 1355 zł
1500 zł 145 zł 1355 zł
1550 zł 195 zł 1355 zł
1600 zł 245 zł 1355 zł
1650 zł 295 zł 1355 zł
1700 zł 345 zł 1355 zł
1750 zł 395 zł 1355 zł
1800 zł 445 zł 1355 zł
1850 zł 495 zł 1355 zł
1900 zł 545 zł 1355 zł
1950 zł 595 zł 1355 zł
2000 zł 645 zł 1355 zł

Jak bronić się przed zajęciem komorniczym?

W przypadku zajęcia wynagrodzenia na poziomie pracodawcy Twoje możliwości ograniczają się jedynie do zmiany formy zatrudnienia. Ponieważ nie jest to często łatwe, a wręcz kłopotliwe, w przypadku zarobków do 2000 zł netto nie jest to najczęściej opłacalne.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia nie powstaje z reguły z błahego powodu. Jeśli suma rat wszystkich kredytów czy pożyczek pozabankowych wynosiła 600 zł miesięcznie i przerosła Cię, a zajęcie komornicze wynagrodzenia to 395 zł – matematyka jest prosta.

Komornik na wypłacie jest dla Ciebie opcją po prostu bardziej opłacalną i nie musisz robić nic. Spłacasz swoje długi w ratach niższych niż wcześniejsze. Gorzej, gdy Twoja wypłata wyjdzie od pracodawcy, a nigdy do Ciebie nie dotrze.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia

Zajęcie wypłaty na koncie bankowym

Jeśli zarabiasz w przedziale do 2000 zł to komornik, dokonujący egzekucji, może nie być zadowolony z wysokości zajęcia Twojego wynagrodzenia. I rozpocząć poszukiwania Twojego konta bankowego. Jeśli masz nieszczęście posiadania konta w banku, który “wystawia” swoich klientów poprzez system OGNIVO, może okazać się, że nie zobaczysz swojej wypłaty!

Komornik dokonujący zajęcia konta bankowego przechwyci całą wypłatę, gdy tylko ta spłynie na konto bankowe. Tutaj przestają już chronić kwoty wolne od potrąceń komorniczych wynagrodzenia. Dlatego tak ważne jest posiadanie rozwiązania bezpiecznego od zajęcia komorniczego.

Mając bezpieczne konto bankowe można ze spokojem wyliczyć, czy zajęcie komornicze wynagrodzenia jest niższe czy wyższe niż suma obciążeń miesięcznych zajęcie powodujących. I w zależności od sytuacji podjąć decyzje co dalej. Aby jednak móc to zrobić, należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć swoje pieniądze….

 1. Czy komornik może zająć mi wynagrodzenie jeśli mam 2000bruto i pracuje w nie pełnym wymiarze czasu jest osobą niepełnosprawną czekam na odpowiedź

 2. Witam, mam zajęcie komornicze i otrzymuję wynagrodzenie w gotówce…czy przepis z 8 września br. dotyczący podniesienia kwoty wolnej od zajęcia na 1387,50 jest przewidziany wyłącznie dla zajętych rachunków bankowych?
  Dziękuję za odpowiedź.

 3. wszystko rozumiem,ale przeciez jesli podam konto wolne od komornika do zakładu pracy,to zaklad i tak ujawni nr konta bankowegp komornikowi,poniewaz wystraszy sie kary 2000 tys. zł jaka straszy komornik…….

 4. Ile może zabrać mi komornik przy wynagrodzeniu 1607 netto . Bo z pisma wynika że chce mi zabrać 419zł ,czy nie za dużo?

 5. A co jeśli konto było zajęte przez komornika, zajęcie zostało zawieszone a na konto wpływa pensja już obcięta przez komornika tyle że nie moja a męża?

 6. Piszecie tylko o umowach o prace,a co z umowami zlecenia?Spora czesc spoleczenstwa pracuje na tych umowach smieciowych.To jest dyskryminacja (bo kogo w koncu obchodza “smieciarze”).

  1. Umowy zlecenia są oczywiście opisane. Po prostu nie znalazł ich Pan. Powiem więcej – w artykule o nich jest gotowe pismo do komornika dla osób pracujących na tego rodzaju umowach.

  1. ING Bank Śląski należy do systemu OGNIVO, zatem wpływy na takie konto dosyć szybko zostaną namierzone przez komornika. W razie wątpliwości na stronie głównej naszego serwisu jest aktualna lista banków należących do tego systemu.

 7. ST
  Co będzie gdy komornik dowie się o moim koncie w BPH . Czy jest wtedy możliwość że zajmie to konto?

  1. Konto BPH – jak każde inne – nie jest zabezpieczone prawnie przed zajęciem. Czyli czymś takim, że komornik nie może tego konta zająć, gdyż ma ono szczególny status. Przykładowo: w banku BPH istnieje konto dla dłużników, którego komornik nie jest w stanie zająć, gdyż bank nie dokona zajęcia choćby komornik stawał na głowie.
   Istotą kont bankowych bezpiecznych od komornika jest to, że ci nie są w stanie namierzyć konta przez system OGNIVO.

 8. ciekawe,mi komornik w zeszlym miesiacu y kwoty 1360 zablokowal 870 wyplacilam jedynie 460 zl a zgoda na ugode zadanie wplaty 200 tylko z czego jak zabral prawie cala wyplate 68zl potracil pracodawca a on reszte 870

  1. Szanowna Pani, zajęcie komornicze to często nie lada wyzwanie dla kadrowych. Poziom osób obsługujących pracę jest coraz niższy (słaby pracownik wypiera lepszego) w rezultacie dochodzi do kuriozalnych sytuacji. Niebawem napiszemy artykuł o tym, jak się to odbywa. Dla Pani w skrócie – to nie komornik zajmuje w sposób fizyczny Pani wynagrodzenie, tylko pracodawca. I to on musi wyliczyć kwotę należną komornikowi. To nie komornik zabiera wynagrodzenie, tylko pracodawca. Jeśli zrobi to za pomocą niedouczonej płacowej to zamiast gwarantowanej minimalki wypłata może wynieść 400 zł.
   W takich przypadkach reklamacja wyłącznie do pracowdawcy….

   1. Dzień dobry. Mam wrażenie, że tak właśnie jest w moim zakładzie pracy. Tylko u mnie sytuacja wygląda w ten sposób ze pani z kadr chce zabrac mi świadczenia z ZFŚS, pomimo że na piśmie od komornika nie ma żadnego paragrafu czy też ustawy, który by ją do tego uprawniał. Zajęcie dotyczy tylko wynagrodzenia z art881 KPC i następne oraz z uwzględnieniem art.87 i art. 87-1 KP. Więc jeśli jest ktoś na forum kto mógłby mi pomóc to będę bardzo wdzięczna.

    1. Treść artykułu, na który się Pani powołała:
     “Art. 881. § 1 KPC. Do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego zajęcie.
     § 2. Komornik zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób. Dotyczy to w szczególności periodycznego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy.”
     W ostatnim przytoczonym zdaniem mowa właśnie o ZFŚS.
     Ponadto Kodeks pracy mówi, że “Art. 871. § 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
     1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne…..” tzn., ze wolne od zajęcia jest tzw. minimalka a wszystkie inne wypłaty otrzymywane w związku z łączącym Panią stosunkiem pracy nie podlegają ochronie.

  1. Tak, w przypadku części etatu wszystko dzieli się proporcjonalnie. W Pana przypadku jest to połowa z 1850 zł, czyli dokładnie tyle, ile Pan podał…

Dodaj komentarz