AlimentyKomornikZajęcie rachunku bankowego

Zajęcie komornicze świadczeń socjalnych

Czy komornik może zająć  alimenty lub pieniądze z programu Rodzina 500+, czy w ogóle zajęcie komornicze świadczeń socjalnych jest możliwe? Odpowiadamy: z reguły nie, ale czasami tak. Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy występuje ryzyko zajęcia komorniczego świadczeń socjalnych – przeczytaj koniecznie cały artykuł.

Czy komornik może zająć pieniądze z 500+ i alimentów?

Świadomie nie zrobi tego żaden komornik w Polsce. Byłoby to równoznaczne z zawodowym samobójstwem. Program Rodzina 500+, jak wiadomo jest oczkiem w głowie rządzących. Dzieckiem dobrej zmiany. I gdyby któryś z komorników świadomie (co warte podkreślenia) wyciągnąłby rękę po pieniądze tego dziecka –  zostałaby mu ona obcięta powyżej łokcia. Zanim zdążyłby ją cofnąć.

Dla wielu rodzin, szczególnie tych rodzin z komornikiem, ryzyko zajęcia świadczenia z tytuły 500+ jednak istnieje. Bo może się zdarzyć, że zajęcie komornicze świadczeń socjalnych nastąpi bez świadomości komornika, że zajmuje pieniądze, których zająć mu nie wolno.

Analogiczny problem może wystąpić z otrzymywanymi alimentami, Są one wyłączone spod egzekucji, ale w niektórych przypadkach komornik zajmuje alimenty. Powstaje wówczas duży problem dla świadczeniobiorcy.

Zajęcie wypłaty z 500+ i alimentów przez komornika na koncie bankowym

Konto bankowe – to miejsce w którym zajęcie komornicze świadczeń socjalnych staje się możliwe. ZUS, PFRON czy MOPS – jak wiadomo komornikowi zająć świadczeń wyjętych spod egzekucji nie pozwolą, nawet gdyby trafił się jakiś straceniec próbujący to zrobić. Ale instytucje te tracą kontrolę nad świadczeniami w momencie gdy klikają “wyślij przelew”.

Po kilku godzinach pieniądze trafiają na konto dłużnika, na konto nierzadko zajęte przez komornika. Mieszają się w tym tyglu z licznymi innymi przelewami przychodzącymi, tym samym tracąc swój immunitet jako środki niedostępne dla komornika. Tracą swoją tożsamość niedostępnych dla komornika, stając się anonimowym zapisem księgowym na koncie bankowym.

W takiej sytuacji komornik bezwiednie zajmie pieniądze z konta (oczywiście powyżej kwoty wolnej od zajęcia komorniczego na rachunku bankowym) i dochodzi do kuriozalnej sytuacji. Okazuje się, ze komornik zajął pieniądze z programu 500+ i alimentów nie mając pojęcia, że to zrobił. Powstaje sytuacja patowa. Świadczeniobiorca wiesza psy na komorniku, ten krzyczy, że skąd miał wiedzieć, iż pieniądze na koncie pochodzą z 500+ i alimentów, a dzieci….głodne płaczą.

I tak naprawdę nikt nie jest winny. Poza państwem, które niby to uniemożliwiając zajęcie komornicze świadczeń socjalnych nie stworzyło dla tych świadczeń szczelnej i działającej peleryny ochronnej bez dziur, którymi dostaje się woda.

zajęcie komornicze świadczeń socjalnych

Zajęcie komornicze świadczeń socjalnych – jak się chronić

Teoretycznie banki nauczyły się rozpoznawać, które przelewy przynoszą pieniądze z 500+ czy alimentów i chronią je. Ale to tylko teoria. W praktyce bywa różnie i wiemy, że komornicy zajmują konta na które wpływają świadczenia socjalne i rodzinne.

Jak zatem bronić pieniądze przed komornikiem?

Najprostszym sposobem byłoby niedopuszczenie do wymieszania pieniędzy pochodzących ze świadczeń wyjętych spod egzekucji z innymi przelewami. Wówczas ryzyko zajęcia komorniczego będzie procentowo podobne do trafienia 6 w totka. Jak to zrobić. Najprostszym sposobem jest założenie tak zwanego konta socjalnego. Rachunek socjalny to specjalne konto na które wpływają tylko i wyłącznie środki pochodzące ze świadczeń rodzinnych czy socjalnych. Co czyni to konto całkowicie niedostępnym dla komornika.

Konto socjalne w banku – gdzie założyć

Wybierając konto socjalne w banku warto kierować się wygodą, czyli dostępnością bankomatów czy oddziałów banku. Więcej o kontach socjalnych, na których  zajęcie komornicze świadczeń socjalnych jest niemożliwe, można przeczytać tutaj.

4 osób zareagowało na “Zajęcie komornicze świadczeń socjalnych

  1. Kilka lat temu przeszłam na świadczenie wychowawcze i od tamtej pory na mój rachunek bankowy wpływają wyłącznie środki wolne od zajęć (zasiłki z OPS i alimenty). Czy można ten rachunek uznać za socjalny mimo, że przed 4 latami wpływały na niego środki z wynagrodzenia (gdy jeszcze pracowałam)? Czy lepiej założyć nowy rachunek bankowy? Założyłam również w Banku PKO rachunek dla dziecka, który jest oddzielnym produktem, ale funkcjonującym w bezpośrednim związku z kontem rodzica. Właścicielem konta jest dziecko, a ja jako jego opiekun prawny jestem jedynie pełnomocnikiem. Czy taki rachunek jest również bezpieczny? Tam wpływają alimenty na dziecko.

  2. Komornij zabrał mi dzieci alimenty i wyraźnie było napisane że sa to alimenty napisałam pismo ale snipieniedzy ani odpowiedzi nie uzysksłam po miesiacu ten komornik wycofał sprawe a po niecałym roku jego znajomy bo ten sam adres znowu wysłał mi kwote ktora powinnam oddać i swoje koszta komornicze przy czym dług to 150 zł a kodzta 3800 i co wy ns to ta sprawa ciagnie sie 10 lat i czy komornik może?

  3. Witam,
    co miesiąc otrzymuję 1000 zł na pomoc pieniężna na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinnej pieczy zastępczej. Proszę o informację czy ta kwota jest wolna od zajęcia komorniczego, czy niestety nie.

    1. Jest to jeden z prawnych bubli. Co znaczy, że komornicy mogą zajmować świadczenie, ale nie muszą. Wszystko zależy od indywidualnej interpretacji. Jeśli “podciągną to świadczenie833 § 6 k.p.c. – nie zajmą go. Przepis ten zawiera bowiem katalog świadczeń niepodlegających egzekucji. Należą do nich np. świadczenia alimentacyjne, rodzinne, pielęgnacyjne. Przepis ten nie odsyła przy tym do żadnej konkretnej ustawy, co pozwala przyjąć, że środki wypłacane rodzinom zastępczym są świadczeniami z pomocy społecznej.
      Dlatego też dobrze jest do przyjmowania tego typu świadczeń posiadać osobne konto socjalne. I na to konto przyjmować świadczenie.

Dodaj komentarz