Aktualności o komornikachAlimenty

Zajęcie komornicze renty socjalnej

Zajęcie komornicze renty socjalnej

Masz rentę socjalną i komornika? Nie wiesz, ile może komornik zabrać  Ci z renty? Przeczytaj i zapamiętaj, gdyż zajęcie komornicze renty socjalnej odbywa się zawsze na tych samych zasadach.

Ile komornik może zabrać z renty socjalnej?

Wysokość renty socjalnej to aktualnie 878 zł. Kwota wolna od zajęcia renty socjalnej to 825 zł. Nie jest zatem problemem wyliczyć, że komornik zabierze z renty socjalnej zaledwie (choć dla niektórych aż) 53 zł.

Kwoty te dotyczą sytuacji, gdy zajęcie komornicze renty socjalnej powstało w wyniku zadłużeń innych niż alimentacyjne.

Kwota wolna od zajęcia w przypadku renty socjalnej

W chwili obecnej kwota, której nie zajmie komornik to 825 zł. Tyle dokładnie wyniesie wysokość renty socjalnej po potrąceniu przez ZUS kwoty zajęcia komorniczego.

Nie taki ZUS straszny
Bywa, że komornicy i pracownicy ZUS rożnie interpretują przepisy dotyczące zajęcia renty socjalnej. Dochodziło nawet do tego, że na pracowników ZUS były nakładane grzywny, za to że nie godzili się na egzekucję z tego świadczenia. Trzeba przyznać, że w tym wypadku pracownicy ZUS zachowali się jak trzeba i stanęli po stronie najbiedniejszych, niestety dostawali za to „po łapach”.

Czy można uniknąć komornika, gdy ma się rentę socjalną?

Nie ma sposobu na komornika w przypadku pobierania renty socjalnej (i każdej innej renty), gdy ten dokona zajęcia świadczenia. Egzekucja komornicza odbywa się bowiem już na etapie naliczania świadczenia w ZUS. Potrącenie jest realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i nie sposób tego potrącenia uniknąć.

Zajęcie komornicze renty socjalnej w przypadku alimentów

Masz egzekucję komorniczą z tytułu alimentów i jedyny dochód w postaci renty socjalnej? Wiadomo – komornik od razu wysyła informację do ZUS i zajmuje Ci rentę. Pytanie – ile może zająć z renty socjalnej, gdy chodzi o alimenty?

Tutaj sprawa jest prosta. Obowiązuje kwota wolna od zajęcia renty socjalnej w przypadku alimentów – 500 zł. Czyli komornik, gdy nie spłacasz zobowiązań alimentacyjnych, może Ci zabrać 378 zł.

Czy dostanę pożyczkę mając dochód w postaci renty socjalnej?

To pytanie nurtuje wielu. Postarajmy się zatem wczuć w rolę pożyczkodawcy, do którego przychodzi po pieniądze ktoś z rentą socjalną. Czy można zaufać komuś, o kim wie się, że w razie niespłacania pożyczki komornik ściągnie z niego zaledwie 53 zł?

Wydawałoby się to nieroztropne, ale wg informacji z pewnego źródła w internecie można znaleźć firmy pozabankowe, które udzielają pożyczek osobom legitymującym się jedynym dochodem z tytułu renty socjalnej.

Choć wiedzą, że przy wysokości renty 878 zł kwota wolna od komornika wynosi aż 94% wysokości świadczenia. A nie 25% jak w przypadku innych rent (sprawdź tabelę zajęć rentowych).

  1. Witam,mam pytanie komornik zajął mi konto w banku na które wpływała renta socjalna z ZUS-u.Przez 3 miesiące nie otrzymałem ani złotówki z renty.Na koncie uzbierało się około 3 tyś.Środki zablokowane.W jaki sposób mogę odzyskać środki z konta .Co miesiąc są pomiejszane o prowizje bankowe.Odp.proszę na mejla

  2. Czy w marcu 2019 wzrosnie kwota wolna od potracen z renty socjalnej ktora obecnie wynosi 825.Prosze o odpowiedz na maila.Dziekuje.

  3. Witam serdecznie. Zwracam się do Was z prośbą o udzielenie mi odpowiedzi na moje pytanie osobiste:
    Jaka w 2019r. od marca będzie kwota wolna od potrąceń i zajęć komorniczych z renty socjalnej? Nadmieniam iż nie mam wcale zajęć alimentacyjnych tylko z tytułu chwilówek przedawnionych. Obecnie wynosi 25% to jest z 878zł. zabierane 53zł. Proszę o odpowiedź na mój adres mailowy.

  4. Witam serdecznie. Zwracam się do Was z prośbą o udzielenie mi odpowiedzi na moje pytanie osobiste:
    Jaka w 2019r. od marca będzie kwota wolna od potrąceń i zajęć komorniczych z renty socjalnej? Nadmieniam iż nie mam wcale zajęć alimentacyjnych tylko z tytułu chwilówek przedawnionych. Obecnie wynosi 25% to jest z 878zł. zabierane 53zł. Proszę o odpowiedź na mój adres mailowy.

Leave a Reply