Bez kategoriiWynagrodzenia

Zajęcie komornicze minimalnego wynagrodzenia za pracę

Zajęcie komornicze minimalnego wynagrodzenia za pracę jest kwestią częstokroć niezrozumiałą i wymaga szczegółowych wyjaśnień. Osoby zainteresowane czytają bowiem publikacje pełne przytoczeń kodeksowych, paragrafów. Lecz pomimo przeczytanych rozlicznych na ten temat dostępnych materiałów wciąż do końca nie wiedzą jak naprawdę wygląda owo niezrozumiałe

zajęcie komornicze minimalnego wynagrodzenia za pracę

Opowiemy o tym Państwu tak, aby nie pozostawić nawet cienia wątpliwości i niedomówień na temat zajęcia przez komornika pensji minimalnej dłużnika niealimentacyjnego. Mającego zajęcie komornicze z dowolnego tytułu innego niż alimenty. Bo te rządzą się odrębnymi przepisami.

Zacznijmy od tego, w jaki sposób odbywa się taka próba dokonania zajęcia wynagrodzenia dłużnika. Komornik lokalizuje miejsce pracy dłużnika, w stosunku do którego prowadzi czynności egzekucyjne. Najczęściej poprzez zapytanie w ZUS, który wskazuje miejsce pracy na podstawie danych płatnika składek, czyli firmy zatrudniającej poszukiwanego dłużnika. Po ustaleniu danych komornik wysyła do pracodawcy pismo o zajęciu wynagrodzenia za pracę. Pismo wygląda w ten sposób jak prezentowane w przykładzie:

Zajęcie-komornicze-minimalnego-wynagrodzenia
Pismo od komornika – zajęcie wynagrodzenia

Pismo od komornika do pracodawcy trafia finalnie do osoby, która zajmuje się naliczaniem płac. Najczęściej jest to kadrowa lub księgowo-kadrowa. Osoba ta sprawdza pobory pracownika objętego działaniem komornika i po stwierdzeniu, że zarabia on najniższą krajową, wysyła komornikowi taką oto odpowiedź. Jest to pismo, które wywołuje wśród dłużników tak wiele emocji:

Zajecie komornicze minimalnego wynagrodzenia za prace
Pismo od komornika do pracodawcy

Pismo to automatycznie blokuje zajęcie komornicze minimalnego wynagrodzenia za pracę, a raczej próbę takiego zajęcia. Osoba zarabiająca najniższą krajową ma bowiem prawną gwarancję ochrony swojego wynagrodzenia. Gdyby zarobek został przekroczony choćby o 10 zł w stosunku do pensji minimalnej, wówczas osoba odpowiedzialna za naliczanie wynagrodzeń musiałaby poinformować komornika o skutecznym zajęciu i wysłać mu zajęte wspomniane złotych dziesięć.

Podsumowując – w Polsce zajęcie komornicze minimalnego wynagrodzenia za pracę jest prawnie niemożliwe. Kwota stanowiąca w danym momencie kwotę minimalnego wynagrodzenia zawsze pozostanie do dyspozycji pracownika, a komornik nie uszczknie z niego ani groza.

Zajęcie komornicze minimalnego wynagrodzenia za pracę

Zajęcie komornicze minimalnego wynagrodzenia za pracę – mała, acz wielka przestroga

Posiadanie zarobków wolnych od zajęć komorniczych nie oznacza, że można spać spokojnie i nie bać się komornika. Ci, którzy tak robią, w krótkim czasie przekonują się, że był yo olbrzymi błąd. Czy zwrócili Państwo uwagę na jeden fragment pisma od komornika do pracodawcy? Jest to fragment, w którym komornik domaga się od pracodawcy, aby ten podał nr rachunku bankowego na który przekazywana jest pensja dłużnika – pracownika. Jak Państwo sądzicie, czy komornik po otrzymaniu takich danych – a otrzymać je musi – wobec niemożności przeprowadzenia egzekucji komorniczej z wynagrodzenia dłużnika umorzy postępowanie? Czy też raczej wykorzysta wiedzę otrzymaną od pracodawcy i nim dłużnik skończy świętować swoje pyrrusowe zwycięstwo nad komornikiem po prostu zajmie mu konto bankowe. I tam, jak pająk spokojnie czekający na swą ofiarę w sieci, zaczeka aż w jego sieć komorniczą wpadnie ta sama pensja, której nie mógł zająć z poziomu zajęcia wynagrodzenia za pracę.

Dlatego tak istotne dla osób zarabiających kwotę blokującą zajęcie komornicze minimalnego wynagrodzenia za pracę, aby w momencie stwierdzenia zainteresowania swoją osobą komornika dokonały zabezpieczenia przed komornikiem konta bankowego.

 1. Zarabiam najniższa krajowa A księgową przelewa dla komornika 334zl.. Skoro w przepisach jest że najniższe wynagrodzenie nie podlega zajęciu komornika ,to czemu to robi??

 2. Szef przelal mi 1497 zl mam zajecie z wynagrodzenia, konto wolne bo to konto junior corki. Czy mam prawo domagac sie zwrotu kwoty 63 zl ktora powinna zostac bo prze iez kwota wolna jest

 3. Czy jak mam wynagrodzenie zasadnicze mniejsze niz 1850 zl, dokladnie 1236 zl,to pracodawca ma prawo dac komornikowi 485 zl ,i czy dodatki za system czteroosobowy i urlop tez sie dolicza ? Dziekuje za szybka odpowiedz . Pozdrawiam

 4. A jeśli wynagrodzenie wpływa na cudze konto. Wydaje mi się ze komornik nie może zająć konta osoby trzeciej na ktorej to wpływa wynagrodzenie dłużnika

  1. Oczywiście, nie może.
   Jednakże znalezienie osoby, która “podstawi” swoje konto jest niezwykle trudne w polskich realiach.
   Panuje bowiem powszechny strach przed przeniesieniem zainteresowania komornika z osoby zadłużonej na właściciela konta.
   Strach ten nie jest do końca nieuzasadniony. Ilość afer, które ujrzały światło dzienne i rozgłoszone zostały przez media jest promilem w stosunku do tych, których ofiary komorników cierpią w bezsilnej samotności.

 5. wlasinie mam taka sytuacje zablokowane konto jest to moje jedyne zirodlo dochodu zczego zyje co mam robic jedni mowja ze nie moze zabrac drudzy mowja inaczej

  1. Komornik który nie może zabrać minimalnej pensji blokuje konto Ale nie dostaje nawet złotówki od banku . Mamy wtedy na koncie tzw. kwota wolna od zajęć lecz , po wykorzystaniu tej kwoty zostaje nam opcja ( jest co prawda długotrwała Ale po jakimś czasie się udaje) a więc stosujemy odpowiednie pismo do komornika o odstapienie od zajęcia minimalnej kwoty ( dokładny zapis takiego odwołania znajdziemy w google) i w zależności od komornika wystarczy tylko to albo jeszcze potrzebny nam jest wyciąg z konta . Po upływie jakiegoś okresu ( tu podkreślam warto co kilka dni dzwonić i sie dowiadywać a to do banku a to do komornika o tym jaki postęp jest w naszej sprawie ).po tym czasie idziemy do banku , Pani stosuje pismo z zapytaniem i po ok.30 min dostajemy pieniążki do ręki 🙂 a najprościej spłacić komornika i po sprawie 🙂 Ps. Taka sama zasada przy jednym jak i 2-3 komornikach . Tylko najlepiej jednocześnie to zalatic 🙂

Dodaj komentarz