Aktualności o komornikachKomornik

Zajęcie komornicze emerytury i renty (od marca 2017)

emerytura i renta a zajęcie komornicze

Wielu emerytów i rencistów z ciekawością i niepokojem czekało na marcowe zmiany regulujące zajęcie komornicze emerytury i renty. Ponieważ – jak to bywa często, osoby pobierające tego typu świadczenia pytają nieustannie: ile może zabrać komornik z emerytury i renty od marca 2017 roku?

Odpowiadamy Wam. W sposób pozwalający każdemu emerytowi zrozumieć i bez problemu policzyć swoje ewentualne zajęcie komornicze. Jak również sprawić, aby wypłacane przez ZUS świadczenia trafiły na konto bankowe wolne od komornika.

Zajęcie komornicze emerytury i renty

Ogólna zasada obowiązująca regulująca zajęcie komornicze emerytury i renty jest następująca: komornik może zabrać tylko i wyłącznie 25% z otrzymywanego świadczenia (poza egzekucją alimentów, o tym w osobnym artykule). Nie ma tutaj znaczenia ilość komorników i długów, wysokość zadłużenia i jego rodzaj. Każdy emeryt i rencista jest ustawowo chroniony przez państwo. Dlatego żaden komornik nigdy nie zabierze mu więcej niż 25% świadczenia. Emerytalnego bądź rentowego.

Oprócz takiej ochrony istnieje jeszcze kolejna. I ona zmienia się od marca 2017 roku.

Kwota wolna od potrąceń emerytur i rent – ochrona najbiedniejszych

25% z emerytury czy renty zabierane przez komornika pobierane jest od kwoty brutto. Co sprawia, że jest to uszczerbek dotkliwy głównie dla najbiedniejszych. Czyli tych, którzy pobierają najniższe świadczenia. Nie mają na przykład lat pracy wymaganych do wypłacania najniższej gwarantowanej emerytury w wysokości 1000 zł.

Państwo postanowiło bardziej zadbać o najbiedniejszych obywateli. W związku z tym wprowadzono nową, znacznie bardziej ochronną, kwotę wolną od potrąceń i egzekucji z rent i emerytur.

Kwota wolna od zajęcia emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (od lipca 2017) wyniesie 750 zł. Kwota wolna od zajęcia renty z tytułu częściowej niezdolności  (od lipca 2017) wynosić będzie 562,50 zł

Co daje taka ochrona w praktyce?

Ochrona emerytów i rencistów przed zajęciem komorniczym

Kwota wolna dla emerytów i rencistów daje bardzo dużo: zajęcie komornicze emerytury i renty w przypadku osób najbiedniejszych przestaje być w ogóle możliwe!

Inaczej mówiąc: jeśli ktoś ma świadczenie niższe niż ustalone jako wolne od potrąceń to komornik nie zabierze mu ani złotówki. Aby zobrazować – kilka przykładów.

zajęcie komornicze emerytury i renty

Zajęcie komornicze emerytury i renty – kwoty wolne od komornika – przykłady

Zofia ma 78 lat i emeryturę w wysokości 820 zł. Przytrafił się jej komornik, gdy wzięła wnukowi komputer na raty, a ten sprzedał go i przepił. Po czym zostawił babkę z niespłaconym kredytem. W myśl nowych przepisów Zofia jest chroniona w ten sposób, że komornik musi jej zostawić kwotę wolną od zajęcia emerytury. Czyli 750 zł. Zabierze tylko różnicę.

Jurek ma rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Ale że do pracy miał zawsze pod górkę, toteż częściej nie pracował niż pracował. Siłą rzeczy w momencie przechodzenia na rentę miał całe 8 lat pracy. Stąd i renta mizerna 542 zł. Jurek szuka na siłę chwilówki dla rencistów, ale wszyscy mu odmawiają. Wiedzą bowiem, że gdyby Jurkowi nie chciało się spłacać, to komornik nie mógłby zabrać mu ani grosza. Dlaczego?

Dlatego, że wysokość Jurkowej renty jest niższa niż kwota wolna od potrąceń komorniczych rent. Popatrzmy: w myśl nowych przepisów komornik może “wejść na rentę” Jurka dopiero wówczas, gdy ten będzie miał więcej niż 750 zł. A ponieważ ma 542 zł to komornik nie ma prawa zabrać mu nic.

Jurka chroni bowiem kwota wolna od potrąceń rent i emerytur.

Danuta ma rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. “Dorobiła się” zajęcia komorniczego i zastanawia się, jak nowe kwoty wolne od egzekucji rent i emerytur wpłyną na jej sytuację. Danuta pobiera świadczenie w wysokości minimalnej dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Czyli 750 zł. W jej przypadku do zajęcia komorniczego dojdzie. Ponieważ kwota wolna od zajęcia komorniczego dla tej grupy rencistów wynosi mniej niż dla emerytów i rencistów z tytuły całkowitej niezdolności do pracy. Kwota wolna od komornika w jej przypadku to 562,50 zł. Danuta pobiera świadczenie w wysokości wyższej i w związku z tym komornik będzie dokonywał egzekucji. Pamiętając jednak, że nie może zabrać Danucie więcej niż wynosi kwota wolna od potrąceń w przypadku rencistów. Czyli wspomniane 562,50 zł.

Kwoty wolne od potrąceń rent i emerytur od marca 2017 roku

Od marca 2017 do lipca 2017 zajęcie komornicze emerytury i renty będą dokonywane  w ramach okresu przejściowego między starymi a nowymi przepisami. Kwoty wolne od zajęć komorniczych zaczną obowiązywać w pełni dopiero od 1 lipca. Obrazuje to tabela:

Tabela.1 Kwoty wolne od potrąceń rent i emerytur 2017 – zmiany.
Kwota wolna od zajęcia Emerytury i renty z tytułu całkowitej zdolności do pracy Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy
od 1 marca do 30 czerwca 2017 500 zł 375 zł
od lipca 2017 do odwołania 750 zł 562,50 zł

 1. mam 1542 renty. Jest to renta rodzinna. Mam orzeczenie ZUS o całkowitej niezdolności do pracy, decyzje MOPS o niezdolności do samodzielnej egzystencji wiec dodatek opiekuńczy 154. Ile zabierze komornik

 2. Mam 70 lat i emeryture w kwocie netto 2312zl Na konto na ktore zus wplaca mi ww emeryture wszedl
  k omornik za niesplacone kredyty.Z emeryturu place zasadzone alimenty na chorą na schizofrenie dorosłą coreczke w wys .700 zl,Ile komornik powinien mi zostawiac na koncie bez zajęcia?

 3. To chore ile mają ci ludzie. To kwoty , które nie wyżywią ich , na czynsz nie starczy , na media nie starczy , o wymianie dziurawych butów nie ma mowy. Pytam : jak mają te osoby się nie wydłużać , mając takie dochody? To kpina a nie ustawa. Mając dużo większe dochody to nie zadłużyli by się i komornik nic by u nich nie szukał.

   1. Pani raczy żartować. Komornik może zabrać emerytowi tylko 25% jego emerytury. Znamy osobiście kilka “sprytnych” emerytek, które naciągnęły 80% polskich banków i 90% parabanków, za “pożyczone” pieniądze ustawiły synusiów – nierobów i teraz oddają komornikowi po 350 zł miesięcznie śmiejąc się z prawa, które nie pozwala zabrac grosza więcej.
    A Pani mówi o gorszym traktowaniu….

Leave a Reply