Aktualności o komornikachWynagrodzenia

Kwota wolna od zajęcia w 2017 roku

Kwota wolna od zajęcia

Ile może zabrać komornik i jaka jest kwota wolna od zajęcia w 2017 roku? Jeśli nurtuje Cię to pytanie, koniecznie zobacz wskaźniki decydujące o tym ile może zabrać komornik w roku 2017.

Zajęcie wynagrodzenia w 2017 roku

W 2017 roku, tak jak w latach poprzednich, komornik może zając 50% wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę i 100% z tytułu umów cywilnoprawnych. Przy czym, w przypadku umów zleceń w 2017 roku nastąpiła bardzo istotna, z punktu widzenia dłużników,  zmiana.

Zajęcie wynagrodzenia z umowy zlecenia w 2017 roku

W 2017 roku każdy zatrudniony na umowę zlecenie ma zagwarantowany zarobek w wysokości minimalnie 13 zł brutto za godzinę pracy. Jeśli pracuje w pełnym wymiarze godzin jego wynagrodzenie miesięczne wyniesie ok. 1635 zł netto. Zajęcie wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia wyniesie…1635 zł. Kwota wolna od zajęcia w 2017 z tytułu umowy zlecenia nie istnieje. I nic nie chroni osoby, która zatrudniona jest w takiej formie, przed zajęciem całości wypracowanego wynagrodzenia. Jeśli jednak umowa zlecenia jest jedynym źródłem dochodu i ma charakter stały, powtarzalny (wynagrodzenie wypłacane jest z jednakową częstotliwością) komornik powinien zastosować zasady zajęcia identyczne jak przy umowie o pracę. Więcej na temat zajęcie komorniczego z umowy zlecenia oraz gotowe pismo do komornika znajdziecie Państwo w osobnym artykule.

Zajęcie wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę w 2017 roku

Wynagrodzenie minimalne w 2017 roku, czyli takie, które chronione jest zajęciem komorniczym wynosi 2000 zł brutto. Do ręki pracownik zarobi około 1460 zł. Jest to właśnie minimalne wynagrodzenie w 2017 roku chronione przed komornikiem. Dla przykładu posłużmy się tabelą.

Kwota wolna od zajęcia w 2017 roku – wynagrodzenie za pracę – w zależności od zarobków netto:

Wynagrodzenie netto w 2017 roku Kwota wolna od zajęcia w 2017 roku Kwota zajęcia komorniczego
1460 zł 1460 zł 0 zł
1500 zł 1460 zł 40 zł
2000 zł 1460 zł 540 zł
3000 zł 1500 zł 1500 zł
3500 zł 1750 zł 1750 zł

Zasada obliczania kwoty zajęcia komorniczego w 2017 roku jest niezmienna. Pracownik zatrudniony w formie umowę o pracę może mieć zajęte 50% wynagrodzenia, ale w taki sposób, aby jego dochód netto nie był niższy niż najniższa krajowa.

Czyli właściwe 50% wynagrodzenia może mieć zajęte dopiero ten pracownik, który zarabia na rękę 2920 zł. Każdy zarabiający mniej nie będzie miał potrącanych pełnych 50%, a mniej. Tak, aby pozostawić do jego dyspozycji kwotę najniższego wynagrodzenia w 2017 roku.

Kwota wolna od zajęcia w 2017 roku

Kwota wolna od zajęcia w 2017 roku z rachunku bankowego

W 2017 roku bank co miesiąc musi pozostawić do dyspozycji dłużnika kwotę 1500 zł. Zasada, na jakich obliczana jest kwota wolna do zajęcia komorniczego rachunków bankowych w 2017 roku jest następująca: 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Minimalne wynagrodzenie w 2017 roku to 2000 zł brutto. Kwota wolna od zajęcia w banku to zatem równe 1500 zł.

Kwota wolna od zajęcia w 2017 roku nie jest wysoka – szczególnie, jeśli chodzi o rachunek bankowy. W takiej sytuacji warto rozważyć założenie konta, którego komornik nie zajmie i nie martwić się ograniczeniami wynikającymi z niedużych kwot wolnych od egzekucji w 2017 roku.

 1. Jeśli l4 wypłaca mi ZUS po ustaniu zatrudnienia i kwota ta wynosi 2000 zł netto na miesiac ,l4 biorę na dwa tygodnie bądź na 2,5 ,to ile w miesiącu zabierze mi komornik jeśli dług wynosi 782 zł

 2. Witam mam pożyczki w kasie stewczyka nie wyrabiam z ratami 1000 co miesiąc zarabiam najniższa krajowa czyli rozumiem ze jak dojdzie do komornika to nie może mi nic zabrać?dziekuje za odpowiedzi

 3. Witmam umowę o pracę na pół etatu ile może zabrać mi komornic,dodam że pensja wpływa mi na konto.

 4. Witam mam pytanie. Czy ktoś jest w stanie mi powiedzieć jaka dokładnie jest kwota wolna od zajęcia w wypadku 3/4 etatu? O ile dobrze główkuję to wychodzi mi 1095 zł, ale nie jestem pewna. Mogę prosić o pomoc?

  1. Ja mam właśnie 3/4 etatu i komornika na wypłacie,a moja wypłata już po potrąceniu to ok 1150 zł na rękę

 5. Witam. Moja sytuacja. Podpisałem rok temu dobrowolną umowę z Zus spłaty na raty zaległości-tj 530 zł miesięcznie. Teraz wszedł mi komornik na pensję za inną zaległość i zostawia mi 1400 zł. Dałem mu umowę z Zus, ze spłacam, więc zostaje mi 800 zł na życie. Czy jest to zgodne z prawem ? Czy nie powinienem mieć te 1400 zł na życie już po opłaceniu Zusu? Bardzo Proszę o odpowiedź.

 6. Ale się cieszę,od września mam cały etat i płacę minimalną 1460 netto.Ani z pensji ,ani z banku mi nie ukradną a raty długu wpłacać będe bezpośrednio wierzycielowi.Uczciwsze,skuteczniejsze i szybsze spłacenie długu.

 7. Witam zarabiam 2.213 zł brutto na ręke mam jakieś 1620 zł mam zajęcie komornicze ( 3 roznych komorników) czy mogą mi oni wszyscy zabrać i jaką kwote? Bo dostałam wypłate ostatnio 1100 zł komornik zabrał mi 557 zł na pasku wyczytałam czy mogę coś z tym zrobić? mógł mi tyle zabrać?

 8. Witam zarabiam 2.213 zł brutto na ręke mam jakieś 1620 zł mam zajęcie komornicze ( 3 roznych komorników) czy mogą mi oni wszyscy zabrać i jaką kwote? Bo dostałam wypłate ostatnio 1100 zł komornik zabrał mi 557 zł na pasku wyczytałam czy mogę coś z tym zrobić?

 9. witam !chciałabym dowiedzieć się ile zabierze mi komornik 1/2 etatu na rękę 856 i druga praca 1/4 etatu na rękę 563 ponieważ pan komornik nie potrafi mi odpowiedzieć a w decyzji napisał 50%

 10. Dzień dobry,
  mam komornika na wypłacie z zakładu pracy. Kwota na umowie 2200 zł brutto. Zakład pracy przelewa mi wynagrodzenie 1227 zł. Czy jest to zgodne z przepisami? Czy nie powinna być to kwota 1460 zł?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Nie podejrzewam aż takiej indolencji pracownika odpowiedzialnego za płace. Gdyż są to podstawy podstaw. Należałoby zatem sięgnąć pamięcią i odpowiedzieć na pytanie:
   czy nie mamy żadnej pożyczki z zakładu pracy, rozbitej na raty płatności za kolonie dzieci, ubezpieczenia odciąganego od wynagrodzenia?
   Jeśli nie to należy bezwzględne zażądać wyjaśnień od pracodawcy. Nie jest to trudne dla niego pytanie i zamiast zastanawiać się lepiej po prostu nakazać wyjaśnienie. W przypadku błędu po jego stronie nadwyżka zostanie zwrócona….

 11. Czy jeśli komornik wszedł na konto za długi rodziców ( nie opłacany przez nich czynsz, mój meldunek tam mimo że tam nie mieszkam) to czy wpływa to na moją zdolność kredytową jeśli zajęcie zostanie cofnięte? Czy jest to widoczne w BIK?

  1. Witam.
   1. Nie ma wpływu na zdolność kredytową
   2. Nie jest widoczne w BIK-u
   3. Zadane pytania świadczą o niedoborze wiedzy na temat BIK – co jest bolączką wielu kredytobiorców. Wiedza nie boli, a może pozwolić uniknąć kosztownych wpadek. Polecam zatem na szybko zdobyć podstawy wiedzy. Krótki wykład: BIK służy tylko i wyłącznie do gromadzenia danych na temat spłat kredytów i pożyczek. Obligatoryjnie wszystkich swoich klientów umieszczają banki i SKOK-i. Alternatywnie robią to firmy pożyczkowe. Po to, aby mieć dostąp do szerokiej wiedzy na temat historii swoich potencjalnych klientów.
   Nikt inny poza wymienionymi NIE MA PRAWA I MOŻLIWOŚCI wpisać do BIK kogokolwiek. Wszystkie inne zadłużenia można umieszczać w BIG. To coś całkiem innego niż BIK i gromadzi dane o wszystkich rodzajach zadłużeń. Również czynszowych. Tutaj powinieneś sprawdzić sobie BIG. Jak – dokładnie możesz przeczytać w artykule o listach dłużników w Polsce. Natomiast pamiętaj, że jeśli miałeś epizod z komornikiem związany z czymś zgoła innym niż niespłacone kredyty, to masz pewność, że informacja o tym epizodzie nie znajdzie się w BIK. Bo BIK – jak wspomniałem – zajmuje się wyłącznie kredytami i pożyczkami. Wszystkie inne zobowiązania tego świata ma głęboko gdzieś.

 12. Witam i mam pytanie, nie zapłaciłam mandatu w wysokości 100 zł, koszty sądowe to 80 zł. Ile może ode mnie zażądać komornik? Wyliczenie jakiego dokonał to: 340,86 zł oplata egzekucyjna + 78,40 podatek VAT. ŁAcznie mandat mnie kosztuje 643,86 zł. Czy to zgodne z prawem w 2017 roku? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

  1. Powinnien Ci wydać postanowienie o kosztach, na które przysługuje skarga na czynności do Sądu za pośrednictwem komornika (art 767 kpc). W postanowieniu powinno też być uzasadnienie, z czego wynikają poszczególne koszty. Zawsze oplaca sie zaskarżać, ze względu np na trudną sytuacją materialną i zbyt wysokie zasądzone koszty. VAT jest bezprawny (uchwala SN Sygn. akt III CZP 34/16). Czy to jest mandat nałożony przez Policję? Bo zawsze tym się zajmowała Skarbówka i egzekutorzy skarbowi. Za poradę stawiasz mi piwo 🙂

 13. Witam mam pytanie, jak bank rozroznia, ze przelew jest od pracodawcy i musi zostawic 1500 zł , a inny przelew na taka sama kwote od innej osoby musi oddac do komornika?

  1. 1500 zł bez względu na źródło pochodzenia pieniędzy na koncie jest kwotą wolną od zajęcia komorniczego. Jest to kwota odnawialna w każdym miesiącu. Dopóki na rachunku bankowym kwota w danym miesiącu nie przekroczy 1500 zł bank NIC NIE PRZEKAŻE KOMORNIKOWI SĄDOWEMU. Tu jest tak jak było wcześniej gdy wolna od zajęcia była kwota w wysokości 3-krotności średniego miesięcznego wynagrodzenia do dnia 8 września 2016 roku. Teraz środki na rachunku bankowym także tracą swój źródłowy charakter. Dopóki kwota 1500 zł w danym miesiącu nie jest przekroczona – BANK MA OBOWIĄZEK UMOŻLIWIĆ DŁUŻNIKOWI WYPŁACENIE PIENIĘDZY. Są zajmowane środki ponad miesięczną kwotę wolną od zajęcia. Różnica w nowych przepisach jest taka, że zamiast jednej nieodnawialnej kwoty w roku jest miesięczna odnawialna kwota wolna od zajęcia. Tak więc jeśli dłużnik ma zajęte równocześnie wynagrodzenie za pracę i konto bankowe, a na to konto wpływa tylko ta kwota wolna od zajęcia za wynagrodzenie za pracę – sądzę że nie ma się czym przejmować, bowiem uda się tak czy inaczej wypłacić całość środków. Bank nie może bowiem przekazać komornikowi żadnej kwoty pieniędzy jeśli nie jest przekroczona wolna od zajęcia na rachunku bankowym, a ta jest nieco wyższa niż wolna od zajęcia przy wynagrodzeniu za pracę.

 14. Witam mam pytanie czyli jak ja zarabiam 2000 tys. brutto czyli 1460netto to czy komornik ma prawo zająć mi pensje? Jeżeli tak to ile może być zajęcie

 15. Ja to wyplatę przeniosłem do banku w Czechach bo jakoś dziwnie zabierał mi komornik raz 80 zł na drugi miesiąc 300 zł a teraz jak komornik taki mądry to niech sobie sciągnie wynagrodzenie z konta w Czechach cieknie mnie czyli mu sie to uda

  1. Witam.
   Mógłbyś napisać jak udało Ci się otworzyć konto w Czechach? My również szukaliśmy takich rozwiązań – konto w Czechach lub Niemczech, ale możliwych do zastosowania na szeroką skalę. Niestety tam gdzie trafialiśmy większość ludzi chcących otworzyć takie konto poddałaby się co najmniej ze względów formalnych.

 16. mam pytanie jezeli maz ma do splaty dwa tysiace z groszami wjechal na pesjie i konto wspulne z mezem mam a dostanie pieniadze na moje leczenie z firmy i pod grusza i reszte pesji to moze zabrac zapomogie wogule ile moze zabrc jak 2razy wplynie cos na konto

 17. Witam . Chcialam zapytac od paru lat mam zajete konto bankowe nie korzystam z niego i jak przychodza pieniążki z urzedu skarbowego odpis na dzieci caly zajety. Czy w ty roku tez tak bedzie skoro kwota która mozna dysponowac to 1500zl,to jak to sie ma do zwrotu z podatku znow calosc mi bank zajmie. Z tego co wiem pieniążki nie sa do komornika przekazywane poprostu sa na koncie blokowane. Moze ktos mi odpowiedziec na pytanie? Z gory dziekuje

  1. Bank ma święty obowiązek umożliwić dłużnikowi wypłacenie kwoty 1500 zł w skali miesięcznej. Jest to odnawialna kwota wolna od zajęcia. Co prawda w niektórych bankach nie działa np. karta płatnicza albo bankowość elektroniczna, ale te 1500 zł w miesiącu – bank musi umożliwić dłużnikowi ich wypłacenie. Z tej kwoty o ile nie jest przekroczona komornik nic od banku nie otrzyma. Co do blokowania salda rachunku przez banki przez co nie można m.in. wypłacać pieniędzy z bankomatu albo wykonywać operacji przez internet – przy odrobinie samozaparcia można doprowadzić do odblokowania salda rachunku do kwoty wolnej.

 18. Miesięczna kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym jest liczona od 1 do ostatniego dnia miesiąca czy miesiąc od zajęcia

   1. no i dobrze bo do tej pory komornik mógł zająć i tak zajętą już pensje i po wykorzystaniu kwoty wolnej trzeba było zmieniać konta

 19. witam mam pytanko jestem dluznikiem alimentacyjnym od 2lat mam sciagane 60% z wynagrodzenia na pelnym etacie. Od 1 stycznia moje wynagrodzenie wynosi 2000brutto tj 1460zl netto czyli ta kwota jest nie doruszenia przez komornika na rzecz alimentow??? lecz wszystko powyzej zarobione bedzie zabierane? bardzo prosze o odpowiedz.

  1. Dziś dowiedziałam się, że przy zajęciu komorniczym na rzecz zaległych alimentów nie ma kwoty wolnej od zajęcia. Zabierają 60% i już.

 20. Ile może zabrać komornik w roku 2017 z diet ( oddelegowanie). Kiedyś nie mógł nic zabrać a teraz?. Wie ktoś?

 21. więc jeśli będe miesięcznie odkładał z wpłaty wolnej od zajęć na przykład 800,00zł miesięcznie na konto lub lokatę w tym samym banku i przez rok odłożę 9600,00zł to też komornik zająć ich nie może????

 22. Witam, będę zatrudniona na 3/4 etatu na kwotę 1500 zł brutto bo tak wynosi najniższa krajowa za 3/4 etatu. Ile z mojej pensji może zabrać komornik ?

 23. W tym artykule jest istotny błąd: umowa-zlecenie JEST CHRONIONA do wysokości minimalnego wynagrodzenia jeśli jest to jedyny i powtarzalny się regularnie dochód dłużnika. W takim wypadku umowa-zlecenie jest chroniona w takim samym stopniu jak umowa o pracę: do wysokości 50% wynagrodzenia ale nie mniej niż wynagrodzenie minimalne. Umowa-zlecenie nie podlega ochronie, gdy jest dochodem dodatkowym bądź występuje sporadycznie i nieregularnie. Proszę nie wprowadzać w błąd.

  1. Dokładnie – proszę nie wprowadzać w błąd takimi komentarzami. Umowa zlecenia (podobnie jak umowa o dzieło) nie jest umową o pracę. A tylko ta posiada prawną ochronę przed zajęciem komorniczym. Jeśli komornik nie określi w piśmie egzekucyjnym, iż traktuje umowę zlecenia w sposób na zasadach analogicznych z umową o pracę, gdyż jest jedynym dochodem dłużnika o charakterze periodycznym, OBOWIĄZKIEM kadrowej czy księgowej jest przekazanie komornikowi całości wynagrodzenia dłużnika.
   Zatem proszę zapoznać się dokładnie z tematyką, przepisami i nie pisać w komentarzach nieprawdy.
   Ze względu na Pani głos w dyskusji kwestia zajęcia z umowy zlecenia została nieco rozwinięta w tym krótkim artykule wraz z linkiem do artykułu, który omawia szczegółowo rzeczoną kwestię. I przede wszystkim zawiera WZÓR PISMA DO KOMORNIKA właśnie w związku z tym, aby komornik uznał UMOWĘ ZLECENIA za umowę mającą charakter umowy pracowniczej.

  2. A co, jeśli pielęgniarka pracuje na pełnym etacie i na umowe-zlecenie (dyżury dzienne i nocne). Posiada wynagrodzenie łączne 5200 zł netto na miesiąc. Dlaczego ma wypłacane 1450 zł netto, a nie 50% z całości 5200 czyli 2600 zł netto, w końcu to jej miesięczny zarobek i wpłynął na to samo konto bankowe. Tak było by, gdyby pracowała tylko na umowę o pracę . Wynika z tego, że nie warto pracować więcej !!!

 24. Pracuję na umowę zlecenie i jeże li komornik zabiera całe wynagrodzenie to jakim sposobem mam oddać długi, jak komornik zabierze mi wszystko to wpadam w następne a zarazem nowe i w kółko macieju. Tym sposobem nigdy nie wyjdę z długów nawet jedząc tynk. Jednym słowem aby żyć musimy przestać pracować leganie, być zdrowi jak konie bo nie mamy ubezpieczenia, a chorzy to od razu dołek i czekać na ostateczne.

 25. Ja pracuję na 3/4 etatu i co miesiąc dostaję wypłatę netto ok 1000 zł bo komornik zajmuje mi co wypłatę ok 250-290 zł(nie alimenty)
  Nie powinno być tak że minimalną płacę oblicza się proporcjonalnie od wysokości etatu.

 26. jaka część wynagrodzenia za prace jest wolna od zajęć komorniczych z tyt.zaległych alimentów w przypadku gdy jestem osoba niepełnosprawną o st umiarkowanym i jestem zatrudniony w wym 1/2 etatu?

 27. To znaczy,ze jesli na moje konto wplywa z tyt.pracy,po odciagnieciu komorniczym np.1450zl,to komornik nie ma prawa tego ruszyc? Jesli moja corka ma konto w BZWBK ,tojesli doda konto techniczne,na ktore ja bede wplacac pieniadze lub z tyt.pracy,to komornik moze “dobrac” sie do tego konta? Czy corki pieniadze sa bezpieczne i komornik ich nie zajmie? Czy bank ich nie zablokuje?

Dodaj komentarz