KomornikWynagrodzenia

Kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego

ile zajmie komornik za alimenty

Kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego – ile wynosi i jak się ją oblicza? Od września 2016 roku całkowicie zmieniły się przepisy regulujące zajęcia komornicze z rachunków bankowych. Ponieważ wiemy, że dla wielu z Państwa jest to wciąż niezmierni skomplikowane, postaramy się opisać to w sposób zrozumiały dla każdego. Bez używania prawniczych zwrotów, cytowania ustaw itp. Za to w sposób trafiający do każdego posiadacza rachunku osobistego, w dowolnym banku.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego

Wszyscy pracujący, którzy mają do czynienia z komornikiem, wiedzą, iż państwo chroni ich nie pozwalając na zabranie komornikowi wszystkich pieniędzy z wynagrodzenia. Ustawowo komornik nie może zabrać więcej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę (o zajęciu komorniczym minimalnego wynagrodzenia przeczytasz klikając w link – jeśli chcesz wiedzieć więcej).

Ponieważ sposób ochrony sprawdził się i jest społecznie akceptowany, pomyślano, aby skorzystać z niego przy ustalaniu sposobu ochrony przed komornikiem pieniędzy na kontach bankowych. Wcześniejszy sposób obliczania kwoty wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego był niezrozumiały nawet dla komorników. Postanowiono zatem to uprościć.

Ile wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego?

Nie trzeba się nad tym zastanawiać ani liczyć. Kwota ta jest co do grosza podana w ustawie. Jest ona ściśle zależna od aktualnego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Aby zawsze wiedzieć, ile wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego, wystarczy zapamiętać prostą regułę. Kwota wolna od zajęcia komorniczego na rachunku bankowym to zawsze i niezmiennie 75% najniższego wynagrodzenia brutto (inaczej najniższej krajowej, minimalki). Aktualną  i do końca 2016 roku obowiązującą stawką minimalnego wynagrodzenia jest 1850 zł. Kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego wynosi zatem 1387,50 zł. Od kwoty 1850 zł odjęliśmy 25% i otrzymaliśmy 1387,50 zł.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego w praktyce

Wszystko jasne i zrozumiałe – powie ktoś – ale co to dla mnie, jako dłużnika komorniczego oznacza? I jest to pytanie zasadne. Bo przecież dłużnika Kowalskiego interesuje głównie to, czy komornik zajmie mu konto w banku czy nie.

Komornik zajmie konto, analogicznie jak zajmuje wynagrodzenie. I tak jak do tej pory pracodawca przesyłał komornikowi zajęte wynagrodzenie zatrzymując kwotę wynagrodzenia wolną od egzekucji, tak teraz będzie robił to bank.

Jeśli Kowalski w ciągu miesiąca kalendarzowego otrzyma przelew na 1350 zł i będzie pieniądze wydawał po malutku cały miesiąc, to bank nie odda komornikowi złotówki. Chroni bowiem pieniądze swojego klienta do kwoty 1387,50 zł (kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego). Powyżej tej kwoty zgodnie z ustawą przekazuje nadwyżkę komornikowi. Konto bankowe jest wszak przez komornika zajęte. Jednak do magicznej kwoty 1387,50 zł komornik ma związane ręce i prawem skrępowany może liczyć tylko na to, że na koncie ściganego dłużnika pojawi się nadwyżka – w skali danego miesiąca.

Przykład 1. Pani Maria za zajęcie komornicze emerytury. Po potrąceniu na rzecz komornika odpowiedniej kwoty bank przelewa pozostałą część świadczenia na konto osobiste Pani Marii. Jest to kwota 1288 zł. Pani Maria nie ma, oprócz tego przelewu, żadnych wpływów na rachunek bankowy. Komornik nie zabierze Pani Marii ani złotówki. Jest ona bezpieczne, a jej rachunek bankowy jest wolny od zajęcia komorniczego.

Przykład 2. Jacek pracuje u tzw. prywaciarza. Porozumiał się z z Zenkiem (prywaciarzem), że na umowie o pracę będzie miał wpisaną tzw. minimalkę, a resztę dostanie pod stołem. Jacek przyjmuje wynagrodzenie na konto. Ponieważ wynosi ono 1355.69 zł jest niższe niż ustawowa kwota wolna od zajęcia komorniczego na rachunku bankowym. Któregoś dnia wracając z pracy Jackowi w tył samochodu wbiła się dziewucha w Alfie Romeo. Spisali protokół, później Jacek wypełnił wniosek do ubezpieczyciela dziewuszki. Podał w nim swój numer rachunku do wypłaty odszkodowania. Ubezpieczyciel szybko i sprawnie wypłacił Jackowu 1250 zł. Jacek zaprosił kolegów na opijanie interesu (bo sam wyklepał zderzak i wypłata z OC była jego czystym zyskiem) i poleciał do sklepu po zapas alkoholu. Podczas płacenia okazało się, że nie ma wystarczających środków na koncie. Jacek załamał się i aby wyjść z twarzą przed kolegami musiał sięgnąć po szybką pożyczkę. Na jego szczęście trafił na chwilówkę za darmo i nie dopłacił do interesu.

kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego

Pytanie: jak to się stało, że bank zabrał pieniądze z konta i wysłał do komornika? Odpowiedź nie jest trudna: Jacek w jednym miesiącu kalendarzowym przekroczył kwotę wolną od zajęcia na koncie bankowym. Suma wynagrodzenia i odszkodowanie z OC sprawcy stłuczki to ponad 2600 zł. A przecież kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego  to w przypadku konta Jacka 1387,50 zł… Różnica trafiła zatem do komornika.

Przykład 3. Maciek nie pracował od stycznia. Bo zima, bo “roboty ni ma”, bo komornik węszy za wypłatą. Bimbał sobie tak do wiosny, aż w kwietniu ruszył za pracą i zatrudnił się jako pomocnik pomocnika suwnicowego. Pensja Maćka to 2800 zł na rękę. Maciek pracuje na czarno, więc komornik “mu lotto”. Ale jak trzymać przy sobie gotówkę, gdy mieszka się w hotelu robotniczym? Przecież nawet z najlepszego schowka wyczulone fioletowe nosy współlokatorów wyniuchają każde 5 złotych i zamienią na alkohol. Przed takimi chlorami jak na przykład Stachu nie uchowa się nic – pomyślał Maciej i założył konto w banku. Od jednego z kolegów, Zdzisława, z którym lubił przesiadywać w garażu w czasach bezrobocia, dowiedział się, że istnieje kwota wolna od komornika na rachunku bankowym. Więc wiedział, że więcej niż 1387,50 zł nie może na koncie trzymać bez ryzyka objęcia środków pieniężnych patronatem komornika.

Ale Maciej od zawsze był, jak to mówią, najmądrzejszy we wsi. Policzył po swojemu, że skoro dopiero w kwietniu dokona pierwszej wpłaty, to będzie miał “zapas kwoty wolnej” za styczeń, luty i marzec. Ponad 4000 zł zapasu. Wpłacił zatem całą pensję w całości i zadowolony usiadł z kolegami z firmy do degustowania tego, co od rana ukapał Karol. Było głośno i wesoło. Do utraty świadomości…

Gdy następnego dnia Maciej o godzinie 17-tej świadomość odzyskał i zalogował się na swoje nowe konto bankowe, poczuł, że zaraz eksploduje. Okazało się, że w nocy przepił 1412,50 zł. Wściekły, ale jednocześnie dumny ze swoich możliwości i nietęgiej głowy poszedł do kolegów pytać z kim i do której miał “przerób” na taką kwotę. Koledzy spojrzeli z politowaniem i powiedzieli: chłopie, ty żeś o 19 zaliczył KO. O jakich nocnych libacjach i przepijaniu pensji mówisz?

Maciek zbladł. Skoro nie przepił pieniędzy, to co stało się z połową jego wypłaty? Odpowiedź jest prosta – zajął ją komornik. Maciej nie sprawdził, czy kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego sumuje się, kumuluje i niewykorzystana przechodzi na kolejne miesiące. Po prostu założył, że tak jest. I pożegnał się z połową wypłaty. Kwota wolna od zajęcia komorniczego rachunku bankowego nie przechodzi na kolejne miesiące – to bardzo ważny przepis.

Powyższe przykłady nie dotyczą jednak zajęć komorniczych z tytułu alimentów. Przeczytaj o tym co się stanie gdy spotkają się bank, komornik i alimenty.

Zajęcie komornicze konta bankowego

Wiesz już wszystko, co wiedzieć powinieneś o kwocie wolnej od komornika. Zastanawiasz się zapewne, co w sytuacji, gdy masz komornika i potrzebujesz znacznie większej swobody na koncie bankowym. Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w innych poradnikach, traktujących na przykład o tym, czy istnieje bank oferujący konto bezpieczne od komornika.

2 osób zareagowało na “Kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego

  1. Fajnie, wyczerpująco i do tego z humorem przedstawione zasady zajęcia konta przez komornika. Niestety, ustawodawca pewnie z powodu nacisków komorniczego lobby utrudnił parę innych spraw, wprowadzając pewne paragrafy do ustawy. Nie wiem dlaczego nie podkreśla się tego wystarczająco, ale banki będą udzielać informacji o wykonanych operacjach na rachunku, i nie tylko o kwotach czy tytułach przelewów, ale i o danych NADAWCÓW I ODBIORCÓW przelewów. I co więcej, dotyczy to nie tylko konta posiadacza rachunku, ale także i konta, którego dłużnik jest tylko PEŁNOMOCNIKIEM!!! (a więc komornik jak dotychczas nie zajmie kasy pełnomocnika, ale może się dowiedzieć, co, jak, skąd i ile, co ułatwi mu późniejsze działania). Inwigilacja na całego!!! Nie wiem jak to się ma do ochrony danych osobowych i gdzie byli GIODO i RPO, kiedy pisano te artykuły pod dyktando Krajowej Rady Komorniczej. Jak dla mnie skandaliczne przepisy, podobnie jak sprawa “komorniczego wyjawienia majątku”. Osobiście uważam, że w miarę bezpiecznie można korzystać albo z cudzego rachunku np. kogoś zaufanego z rodziny, oczywiście bez komornika, albo otworzyć swoje konto w zagranicznym banku, wtedy tam łap nie włożą.

  2. A co jeżeli konto otworzy ktoś z bliskich nieposiadających komornika?Czy tez mnie znajdzie i zabierze “Na stan kwoty wolnej”

Dodaj komentarz