AlimentyKomornikZajęcie rachunku bankowego

Komornik a alimenty, czyli zabójczy art 1083 k.p.c.

konornik i alimenty

Komornik a alimenty, które stanowią przedmiot egzekucji, to mieszanka pozwalająca zniszczyć każdego dłużnika. Prawo polskie jest w tym przypadku bezwzględne dla dłużników alimentacyjnych. Zamyka całkowicie swój parasol ochronny, którym chroni większość dłużników przed całkowitym przepadkiem dochodów. Jeśli jesteś dłużnikiem alimentacyjnym,  zastanawiasz się, ile może zabrać Ci komornik z pensji, a ile z konta bankowego – usiądź, zanim przeczytasz.

Komornik a alimenty – zajęcie wynagrodzenia za pracę

Ile zabierze komornik z pensji w przypadku egzekucji zaległych alimentów. 60% wynagrodzenia dłużnika. Przy czym – co niezmiernie istotne – w przypadku duetu komornik a alimenty nie występuje jakakolwiek ochrona wynagrodzenia dłużnika. Nie ma kwoty wolnej od zajęcia komorniczego wynagrodzenia w przypadku egzekucji zaległości alimentacyjnych. Czyli nawet jeśli dłużnik alimentacyjny otrzymuje minimalne wynagrodzenie za pracę, to podlega ono egzekucji w 3/5 wysokości.

Ile zarobi dłużnik alimentacyjny pracujący za najniższą krajową?

Niecałe 539 zł otrzyma za swoją pracę dłużnik, który posiada zajęcie alimentacyjne i  umowę o pracę za minimalne wynagrodzenie. Zawrotna kwota 539 zł to całość jego wynagrodzenia za pracę po potrąceniu na rzecz komornika.

Brzmi jak ponury żart? Zaraz zrobi się jeszcze straszniej…..

komornik a alimenty

Komornik a alimenty – zajęcie konta bankowego

Jeśli kwota wolna od zajęcia komorniczego w przypadku egzekucji alimentów przekazywana jest na konto bankowe dłużnika, to za moment okaże się, iż pozostał on bez środków do życia.

W tym momencie zadziała bowiem tytułowy artykuł 1083 § 2 k.p.c.

Zgodnie z art. 1083 § 2 k.p.c. wierzytelności z rachunku bankowego podlegają egzekucji na zaspokojenie alimentów w pełnej wysokości. Oznacza to, że dłużnikowi przeciwko któremu są dochodzone należności alimentacyjne, nie przysługuje kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym, o której mowa w art. 54 ust. 1 Prawa bankowego.
Inaczej mówiąc, 1500 zł wolne od komornika na koncie osobistym, w tym przypadku po prostu nie istnieje. Bank zablokuje na rachunku dłużnika alimentacyjnego każdą kwotę, nie zostawiając do jego dyspozycji ani grosza.

Komornik a alimenty – rozwiązanie dla zadłużonych

Najprostszym rozwiązaniem kwestii podwójnego zajęcia komorniczego (wynagrodzenie na poziomie zakładu pracy + wynagrodzenie na koncie bankowym) jest pobieranie wypłaty w postaci gotówki.
W wielu firmach jest to jednak niemożliwe. Co wówczas? Rozwiązanie, jakie możemy zaproponować, to przeniesienie rachunku na który spływa wynagrodzenie do banku bezpiecznego od komornika.
Posiadanie konta, którego nie zajmie komornik, pozwoli na swobodne dysponowanie swoimi pieniędzmi bez patrzenia na limity ustalone przez państwo i kwoty wolne od zajęcia na koncie bankowym.
 

 

 1. Witam jestem kierowcą zawodowym w transporcie międzynarodowym moje pytanie czy komornik moze zajac mi diety na rzecz alimentow

 2. Witam.
  Od dwóch lat jestem “alimenciarzem”.
  Usiłuję podjąć zatrudnienie, ale za każdym razem pojawia się komornik.
  Wszystko w porządku, ale…
  Podjąłem pracę na zlecenie bardzo dobrze płatną a komornik wystosował pismo o zajęciu wynagrodzenia w całości… Rozumiem, ale szefowa wezwała mnie do biura i podziękowała za pracownika, który nie bedzie miał z czego żyć.
  Podjąłem drugą pracę o dzieło… To samo…
  Nadmienię, że pracodawcy najpierw zatrudniają w takim harakterze by sprawdzić pracownika… Następnie po 3 miesiącach dają umowę o pracę, gdzie komornik może zająć tylko 60%…
  Pytanie jest inne… Zalegam z alimentami 18000 i wciąż mam alomenty w wysokości 600,-
  Czy komornik może mi zająć tylko 60%

  1. …nadmienię, że mam możliwość podjęcia pracy na umowę o pracę…
   Chcę płacić alimenty, ale chcę też z czegoś żyć…

 3. Witam,
  Komornik nr1 zajął mi wynagrodzenie z tytułu zadłużenia alimentacyjnego. Zajęcie to 60% mojego miesięcznego uposażenia. W chwili obecnej otrzymuje jakieś 1350 -1400 zł. Zasądzone alimenty to łącznie 850zł (płace je na bieżąco). Na “życie” zostaje mi jakieś 600zł miesięcznie. Ale.. pojawił się komornik nr2, który zajął mi rachunek bankowy, tytułem zadłużenia dla jednego z operatorów sieci komórkowej. Kwota wolna od zajęć komorniczych to 1500zł. Cykl od 1go do ostatniego dnia miesiąca. I tu pojawia się kolejny problem, pracodawca czasami przelewa pieniądze szybciej (święta, długie weekendy, etc…). Od dwóch miesięcy moje szczątki wynagrodzenia z których muszę opłacić alimenty a za pozostałą kwotę próbować dożyć do końca miesiąca, zostają w znacznej części przekazywane na rzecz w/w zadłużenia bo kwota w w/w cyklu przekroczyła w skali miesiąca 1500zł. Na dzień dzisiejszy nie mam nawet za co zapłacić alimentów (nie wspomnę już o jedzeniu). Kontaktowałem się z bankiem i z komornikiem. Bank odsyła mnie do komornika, kancelaria komornika odsyła mnie do banku. Błędne koło… Ręce mi już opadają. Jestem już na skraju załamania psychicznego… 🙁
  BŁAGAM O POMOC

 4. Witam, pracuje na dwa etaty w dwoch roznych firmach na umowe o prace z tym ze jedna jest na pol etatu. w tym miesiacu komornik zajal mi konto bankowe na ktore bylo przelewane wynagrodzenie z tej firmy w ktorej pracuje na pol etatu a z drugiej firmy gdzie jestem zatrudniony w pelnym wymiarze pracy komornik zajal mi 60%. Czy istnieje mozliwosc odzyskania jakiejsc czesci tej sumy zabranej przez komornika? Kwota która zabral komornik przekracza 2300 zl a ja otrzymalem tylko 640 zl wynagrodzenia. Prosze o pomoc

 5. Witam .Mam problem związany z komornikiem i jego wpłatami alimentów. Sprawa wygląda tak iż eks mąż ma komornika na którego konto są przelewanych przez zakład pracy alimenty na dzieci w tytule przelewu jest wpisywane za co i nr sprawy.W miesiącu sierpniu komornik nie przelał alimentów na dzieci na moje konto ponieważ podobno zrobił jakiś plan i ja tych pieniędzy nie dostałam. Były mąż ma inne jeszcze zadłużenia którymi ta sama pani komornik się zajmuje . W kancelarii komorniczej dowiedziałam się tylko tyle że alimenty zostały przeznaczone na inne cele.
  Moje pytanie jest takie:czy komornik może nie wypłacić alimentów na dzieci skoro te pieniądze dostał. Boje się teraz że pani komornik regularnie będzie tak robić.Czy to jest w ogóle zgodne z prawem to co ona wyprawia?
  Bardzo proszę o odpowiedź.

 6. Witam.Proszę o pomoc.Tata ma konto w banku i umowę o pracę jednak od dwóch miesięcy nie widział wypłaty na oczy bo całość zajął komornik..Zaznaczam że jest to jedyne źródło utrzymania. .Tata dwa mies pracuje za darmo i jest bezradny. .Pomóżcie co mogę zrobić, jak pomóc. ?

  1. Tata powinien jak najszybciej zgłosić się do pracodawcy, gdyż to on (a nie komornik) zabiera całą wypłatę i przekazuje na poczet egzekucji. To na poziomie pracodawcy rozgrywa się proces egzekucyjny i to pracodawca odpowiada za prawidłową realizację poleceń komornika. Zarówno przed komornikiem jak i przed pracownikiem.
   Po prawidłowym naliczeniu zajęcia pracodawca musi dokonać zwrotu niesłusznie zabranej kwoty. Musi, czyli nie jest to jego dobra wola.
   W przypadku odmowy prawo traktuje to tak, jakby nie wypłacił on wynagrodzenia – z wszelkimi tego konsekwencjami od PIP czy Sądu Pracy.

 7. Witam, a co zrobić w przypadku kiedy to alimenty są zabierane na “dziecko” w wieku 30lat?które mieszka za granicą (w UE). Sąd właściwy do zatrzymania tego procederu stwierdził iż nie ma jurysdykcji. Sprawa ciągnie się latami a komornika nie można zatrzymać. … ???

Leave a Reply