AlimentyKomornikZajęcie rachunku bankowego

Komornik a 500+, alimenty i MOPS

komornik a 500+

Czy komornik a 500+ to zmartwienie  dla osób mających jednocześnie czynną egzekucję komorniczą i pobierających świadczenia? Które świadczenia może zająć komornik, co warto zrobić, gdy ma się zajęcie komornicze i jednoczesne wpływy z tytułu zasiłków czy alimentów.

Których świadczeń nie zajmie komornik?

Jest ich sporo, dlatego skupimy się na najbardziej popularnych. A tym samym najczęściej otrzymywanych przez beneficjentów. Poniżej tabela pozwalająca na szybko sprawdzić, czy komornik może zając dane świadczenie.

Rodzaj świadczenia Czy komornik może zająć świadczenie przed wypłaceniem? Czy komornik może zająć świadczenie na koncie bankowym?
Alimenty i świadczenia pieniężne z Funduszu Alimentacyjnego nie Tak, jeśli trafią na zwykłe konto bankowe. Nie, gdy trafią na specjalne konto bezpieczne od komornika
Świadczenia rodzinne oraz dodatki rodzinne, pielęgnacyjne i porodowe nie Pieniądze będą bezpieczne na tzw. koncie socjalnym, na zwykłym ROR mogą zostać nieświadomie zajęte przez komornika
Świadczenia z opieki społecznej (MOPS, GOPS) i świadczenia integracyjne nie Środki wypłacone na zwykłe konto w banku mogą pomyłkowo ulec zajęciu egzekucyjnemu. Zalecana wypłata na konto socjalne
Rodzina 500+, świadczenie wychowawcze nie Program 500+ jest bezpieczny od zajęcia przez komornika, ale tylko wówczas, gdy jest wypłacany na bezpieczne konto bankowe

Komornik a 500+, czyli co zrobić, gdy ma się jednocześnie komornika i różne świadczenia?

W takiej sytuacji zdecydowanie powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. I uchronić je przed przypadkową egzekucją komorniczą. Do której może dojść w sytuacji, gdy pieniądze trafiać będą na Twoje zwyczajne konto bankowe. Kiedy rozpoczynasz pobieranie świadczenia w Twoim interesie jest skierowanie pieniędzy na konto, którego nie zajmie komornik.

W przypadku skierowania ich na konto tzw. codzienne (zwyczajne) może zostać ono zajęte przez komornika pomimo tego, że znajdują się na nim pieniądze pochodzące z alimentów, 500+ czy świadczeń rodzinnych.

Komornik zajmując bowiem konto inne niż socjalne (które ma być przeznaczone wyłączne do obsługi świadczeń wyłączonych spod egzekucji komorniczej) nie ma świadomości i wiedzy jakie pieniądze zajmuje.

Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej pieniądze z zasiłków czy alimentów mogły trafiać na specjalny rachunek socjalny.

Bankowe konto socjalne

komornik a 500+

Jeśli toczy się w stosunku do Ciebie egzekucja komornicza, to w myśl przepisów prawa komornik może dokonywać zajęć Twoich rachunków bankowych. Wiesz o tym doskonale. Ale czy wiesz, że możesz stworzyć nowy rodzaj rachunku bankowego takiego jak planowane konto socjalne i całkowicie odciąć komornika od swoich świadczeń.

Dla swojej i jego wygody. Nie jest to ukrywanie pieniędzy ani ucieczka przed komornikiem. On wcale nie chce bowiem zajmować Ci pieniędzy pochodzących z zasiłków czy alimentów. Komornik a 500+ na przykład nie chodzą w parze. Dla komornika zajęcie przypadkowe pieniędzy, które są dlań nietykalne to również spory kłopot. I wierz mi – ucieszy się, ze masz konto, którego zająć nie może.

Jak założyć rachunek socjalny, czyli konto, którego nie zajmie nigdy komornik?

Zgodnie z założeniami przywilej założenia konta, którego nie zajmie komornik ma przysługiwać każdemu beneficjentowi świadczeń wyjętych spod egzekucji. W tym artykule możecie przeczytać o tym, w jaki sposób już teraz stać się posiadaczem konta bezpiecznego od komornika.

Jest to banalnie proste i trwa nie dłużej niż kwadrans. I gwarantuje jednym, szybkim ruchem rozwiązanie problemu zwanego jako “komornik a 500+” czy też “komornik a alimenty”.

Bankowe konto socjalne spowoduje, że egzekucja komornicza potoczy się swoim torem, a innym – całkiem bezpiecznie – spłyną środki, które są przeznaczone na alimenty, zasiłki czy wychowanie dzieci.

To pieniądze, których żadnemu komornikowi w tym kraju ruszyć nie będzie wolno.

Dodaj komentarz