Alimenty

Tabela zajęć alimentacyjnych – ile zajmie komornik za alimenty

Fundusz Alimentacyjny

Gdy osoba obciążona alimentami przychodzi podpisywać umowę o pracę, jej myśli wędrują od razu w kierunku unoszącego się nad nią ducha komornika i jak mantrę zadaje sobie pytanie: ile zajmie komornik za alimenty? Z  umowy o pracę – dodajmy od razu. Gdyż przedstawiona tabela zajęć alimentacyjnych dotyczy osób zatrudnionych na umowę o pracę właśnie.

Ile zajmie komornik za alimenty?

W teorii łatwo wyliczyć, ile zajmie komornik za alimenty, gdyż wystarczy odjąć 60% swojego wynagrodzenia netto. Tyle bowiem wynosi komornicze zajęcie alimentacyjne. W przypadku alimentów ściąganych na drodze egzekucji komorniczej nie ma kwot wolnych od potrąceń.

W tym szczególnym przypadku państwo chroni dzieci, a nie rodzica, który nie realizuje swoich podstawowych obowiązków. W myśl takiej wykładni prawa nie działa jakakolwiek osłona socjalna działająca na korzyść rodzica. Chyba, że  za taką uznamy pozostawianie mu 40% wynagrodzenia niezależnie od jego wysokości.

Wysokość zajęcia alimentacyjnego (czyli to, ile zajmie komornik za alimenty) przedstawia tabela, którą prezentujemy poniżej. Kwoty podane w tabeli zajęć komorniczych są kwotami netto, czyli wynagrodzeniem wypłacanym do ręki.

Tabela zajęć alimentacyjnych – sprawdź, ile zajmie komornik za alimenty

Wynagrodzenie netto przed zajęciem Kwota zajęta przez komornika Wynagrodzenie dla pracownika po potrąceniu komorniczym
1350 zł 810 zł 540 zł
1400 zł 840 zł 560 zł
1500 zł 900 zł 600 zł
1600 zł 960 zł 640 zł
1700 zł 1020 zł 680 zł
1800 zł 1080 zł 720 zł
1900 zł 1140 zł 760 zł
2000 zł 1200 zł 800 zł
2500 zł 1500 zł 1000 zł
3000 zł 1800 zł 1200 zł
3500 zł 2100 zł 1400 zł
4000 zł 2400 zł 1600 zł
5000 zł 3000 zł 2000 zł
6000 zł 3600 zł 2400 zł
7000 zł 4200 zł 2800 zł
8000 zł 4800 zł 3200 zł
9000 zł 5400 zł 3600 zł
10000 zł 6000 zł 4000 zł

Jak widać, zajęcie komornicze wynagrodzenia z tytułu alimentów to nie przelewki. Żarty kończą się wraz z wejściem komornika na wynagrodzenie. Zabieranie ponad połowy wypłaty powoduje budżetową ruinę zarówno u tych, którzy zarabiają najniższą krajową, jak i tych zarabiających 10.000 zł.

W jednym i drugim przypadku alimentacyjne zajęcie komornicze jest finansową klęską. A może być jeszcze gorzej.

ile zajmie komornik za alimenty

Zajęcie konta bankowego za alimenty

W ślad za zajęciem komorniczym wynagrodzenia może pójść kolejny cios wymierzony w dłużnika alimentacyjnego i pozbawiający go resztek wypłaty. Mowa o zajęciu komorniczym konta bankowego. W przypadku takim osoba dłużnika może przeżyć chwile prawdziwej grozy, dowiadując się w swoim banku, że komornik zablokował konto i bank nie wypłaci mu ani złotówki z wypłaty, która właśnie na to konto spłynęła.

Problem ten dotyka osób posiadających konta w bankach współpracujących z komornikiem. Mowa o bankach będących w Ognivo. Znalezienie takiego rachunku i zajęcie go jest dla komornika formalnością.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku rachunków w bankach, które nie należą do OGNIVO. Tutaj zajęcie komornicze jest dużo mniej prawdopodobne, gdyż wymaga od komornika indywidualnych poszukiwań rachunku dłużnika. Listę banków bezpiecznych od komornika znajdziesz w tym miejscu.

Dodatkowo – z myślą o osobach z zajęciem komorniczym – stworzono produkt będący połączeniem rachunku bankowego i karty płatniczej w 100% bezpieczny od zajęcia komorniczego. Produkt o nazwie VIABUY możesz znaleźć i zamówić na stronie dystrybutora (link poniżej). Jest to produkt, który definitywnie rozwiązuje problem osób szukających konta którego nie zajmie komornik.

 1. Mialem wypadek w tamtym roku ,,moja jeszcze zona zrobiła mi sprawę o alimenty o której nie miałem pojęcia wyzucala awiza ,dowalili mi 2500 na które się odwołałem. 1400 na koniec ,do mają tego roku nie pracowałem, wruciłem do pracy od mają i gong ,komornik zabiera mi u pracodawcy i z konta bankowego reszte ,dodam że od wypadku nie wolno mi jeść w domu,nic mi nie pomogła do tego będąc w gipsie oskarżala mnie wielokrotnie o pobicia chore całe szczęście prokurator nie uwierzył. Obecnie toczy się sprawa rozwodową.z sądu dostałem pismo że sprawa alimentacyjne została zawieszona od 11.19r . Mieszkam z żoną i dziećmi tak samo gotuje i zajmuje się dziećmi. Nie wiem co mam robić bo zapożyczeń się zaś u przyjaciul chyba najlepiej się zwolnić bo za co dojeżdżać do pracy ,i to jest ściąganie alimentów….KPINA

 2. I tu się mylisz . Od czerwca place alimenty na bieżąco spłacilem zaległości i nadal place przez komornika . 500 zł alimenty i temu ***ujowi 75 zł. To się nazywa zabezpieczenie alimentów. Zajął moja nieruchomość dzialke i ruchomości czyli dwa auta. I co teraz mi odpowiesz ?

 3. Witam czytajac wasze opinie zastanawiam sie jedno jestem dluznikiem i teraz komornik zajał 1,500 zl a wynagrodzenie wynosi 913 zl co wy no to powiecie

 4. Mam pytanie ponieważ mam zadłużenie alimentacyjne komornik zajął moje wynagrodzenie to oczywiście normalne, moje pytanie dotyczy jednak tego bo również wychowuje dzieci z innego związku i czy jest jakaś możliwość żeby nie zajmował komornik aż takiej kwoty? słyszałem cos o tym że moge sam zająć część swojego wynagrodzenia na dzieci które wychowuje?

 5. jestem dłużnikiem alimentacyjnym ponieważ uległem zatruciu przez groźną bakterie i zachorowałem nie na własną prośbę ani nie w celu unikania obowiązku alimentacyjnego,po ciężkiej chorobie i operacji wszczepienia dwóch sztucznych zastawek serca dwa i pol roku przeleżałem w szpitalach ,kolejne 3 lata to okres ciężkiej i mozolnej rehabilitacji i powrotu do funkcjonowania w społeczeństwie,podjąłem prace zarobkowa i natychmiast komornik zajął mi 80% wynagrodzenia,jestem osobą niepełnosprawną o st umiarkowanym i zatrudniony jestem w niepełnym wym godzin,czy komornik miał prawo zając mi tyle wynagrodzenia w przypadku gdy po potraceniach nie wystarcza mi nawet na zrealizowania recepty w aptece,a leki (jest ich 4)muszę zażywać codziennie i do końca życia,są to leki utrzymujące mnie przy życiu,o wyżywieniu i ubraniu nawet nie wspomnę

 6. A ty “Jolanta” z czego się niby utrzymujesz? Zakładam że dostajesz alimenty, 500 plus i etcetera i to nie ty utrzymujesz dziecko tylko ono Ciebie a Ty masz pracę głęboko!

 7. “Jolanta” sama jesteś palantką !!! Nie obrażaj tych którzy mają rację! Kobiety decydują się na dziecko z własnej woli po czym odchodzą od faceta bo takie mają “widzimisie”, zabierają dziecko i domagają się kasy. To są fakty !!! Przerabiam to więc nie piernicz ! Babie coś się zachce to wszystko wolno a facet musi walczyć nawet o kontakty z własnym dzieckiem !

  1. Zarówno Jolanta jak i dagome proszę o powściągnięcie emocji i nie obrażanie innych osób. Zwłaszcza jak się ich nie zna. Każdy ma swoje życiowe doświadczenia, ale to nie powód aby generalizowac i obrzucać się wzajemnie mięsem!

 8. Ty palancie i żałosny płaczku – mięczaku! Komornik nie zabiera Ci TWOICH pieniędzy, tylko środki, z których okradłeś własne dziecko. I takie coś ma jeszcze czelność użalać się nad sobą?
  A do roboty się weź dodatkowej “tatusiu” żałosny. Tępić takich do 7-go pokolenia.
  I kastrować za niepłacenie alimentów.

 9. Rozumiem,ale jak mnie można zostawic bez pieniędzy?Komornik wziął swoje z wypłaty,rachunek bankowy zajęty.Czyli nie mam z czego żyć?I jak tu żyć

Leave a Reply