Aktualności o komornikachAlimentyKomornikWynagrodzeniaZajęcie rachunku bankowego

Ile musi zostawić komornik w 2019 roku?

Zajęcie komornicze przy etatu

Każdy, kto posiada zajęcie komornicze, słyszał na pewno o czymś takim jak kwota wolna od zajęcia, która określa w sposób jednoznaczny, ile musi zostawić komornik osobie, przeciwko której prowadzi egzekucję.

Kwota wolna od komornika jest różna w zależności od źródła dochodów i rodzaju zajęcia komorniczego. Przedstawiamy przewodnik po zajęciach komorniczych, z którego dowiesz się, ile musi zostawić komornik każdemu dłużnikowi.

Ile musi zostawić komornik na koncie bankowym?

Każdy dłużnik ma prawo swobodnego dysponowania pewną pulą pieniędzy na swoich kontach bankowych. Jest to kwota, której nie zabierze z konta komornik. W 2019 roku kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym to 1687,50 zł. Wszystko, co znajdzie się powyżej tej kwoty, jest przez bank oddawane komornikowi.

To przepisy, które dotyczą zajęć komorniczych innych niż alimentacyjne. Dłużnik alimentacyjny pozbawiony jest kwoty wolnej od zajęcia na rachunku bankowym. To oznacza, że komornik na poczet zaległości alimentacyjnych ogołoci konto dłużnika do zera.

Czy można zatem mieć komornika i bezpieczne od zajęcia konto w banku ? Tak, jest taka możliwość –  znana nielicznym. Chcesz dowiedzieć się, jak to działa? Kliknij i sprawdź

Powiadomić Cię o nowych możliwościach? Daj nam znać

[FM_form id=”1″]

Ile musi zostawić komornik z wynagrodzenia za pracę?

Reguły są przejrzyste: jeśli zarabiasz w przedziale 1634 zł3268 zł,  oddasz komornikowi różnicę pomiędzy swoim zarobkiem, a kwotą pensji minimalnej (1634 zł).

Jeśli natomiast zarabiasz powyżej 3268 zł zajęcie komornicze obejmie 50% Twojego wynagrodzenia netto.

Jeśli zarabiasz najniższą krajową (1634 zł), komornik nie zabierze Ci ani złotówki. Jest to bowiem kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym.

W przypadku zajęć alimentacyjnych zasada jest jeszcze prostsza: niezależnie od tego, ile zarabiasz, komornik zabierze Ci z pensji 60% wynagrodzenia. Nawet, gdy zarabiasz najniższą krajową – alimenty znoszą z automatu kwotę wolną od zajęcia i komornik może zabrać z najniższej krajowej równe 60%.

Ile musi zostawić komornik z zasiłku chorobowego?

Kwota wolna od komornika w przypadku zasiłku chorobowego to 75% zasiłku netto, ale nie mniej niż 825 zł. Oznacza to, że jeśli zasiłek chorobowy jest niższy niż 825 zł to nie podlega zajęciu przez komornika.

Sytuacja tradycyjnie zmienia się, gdy w grę wchodzi zajęcie komornicze za alimenty. Kwota wolna od zajęcia zasiłku chorobowego wynosi w takim przypadku tylko 40% świadczenia, ale nie mniej niż 500 zł.

Ile musi zostawić komornik z 500+, alimentów i rodzinnego?

Prosimy pamiętać, że świadczenia typu 500+, zasiłki czy alimenty nie podlegają zajęciu komorniczemu same w sobie. Ale mogą zostać zajęte przez komornika w sytuacji, gdy wpłyną na Twoje konto bankowe. Jeśli na Twoim rachunku bankowym zmieszają się z innymi niż socjalne przelewami i przekroczą kwotę wolną od zajęcia na koncie w banku – trafią do komornika,

Co zrobić , aby tego uniknąć? Założyć specjalne, bezpieczne do komornika konto bankowe, na które wpływać będą wyłącznie dochody wolne od egzekucji. 500+, świadczenia rodzinne czy zasiłki socjalne. W takiej sytuacji świadczenia natury socjalnej nie będą zagrożone w żaden sposób egzekucją.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kontach bezpiecznych od komornika? Sprawdź tutaj

 1. Jestem zatrudniona na świadczeniu rehabilitacyjnym. Kwota świadczenia 1300zl.
  Ile zabierze komornik (nie alimentacyjne)?

 2. Od 04 12 2014r jestem bezrobotnym ze statusem opiekuna osoby niepełnosprawnej (żona po wylewie z niedowładem lewostronnym) . Dowiedziałem się że nie muszę płacić abonamentu rtv , jednak teraz okazuje się że popełniłem błąd nie zgłaszając tego na poczcie . Poczta Polska zażądała ode mnie zapłaty za te 4 lata. Czy można to jakoś odkręcić??
  Żyjemy tylko z emerytury żony i nieznacznej pomocy rodziny . Wydatek 1628 zł. to b. poważna kwota.
  Pomóżcie.

 3. jestem na chorobowym od listopada do teraz 10 lutego 2019 roku dostalem 1000 zl pensji bo reszte zostalo potracone ponoc mkomornikowi zarabiam 1760 netto brutto na umowie mam 2400 co ciekawe w tamtym miesiacu komornik poinformowal mnie o zajeciu wynagrodzenia za prace wyslal do firmy a pani ksiegowa odpowiedziala mu ze jest kwota wolna od potracen teraz potracila innemu komornikowi wiec ile komornik moze zabrac mi po odliczeniu zus podatku z tych kwot netto brutto i ile komornik czy moga mi komornicy inni zabrac cala wyplate z chorobowego a ile zostawic wyplaca mi chorobowe pracodawca

 4. Witam, wypłacono mi zasiłek chorobowy zaległy od 12.11.18-18.01.19; kwota jaka podaje ZUS to 3348,04 na konto przyszło 2745,04 ( 18% zostało jak mniemam na podatki zusowskie zabrane) moja podstawa do tej pory wynosiła 1530 zł netto. Jaka kwotę może pobrać komornik z tej kwoty 2754,04 zł ?

 5. Ojciec z całkowitą niezdolnością do pracy , renta , ile procent może zabrać komornik na poczet alimentów ?

 6. Czy jako samotna matka, ktora pracuję w oparciu o umowę o pracę w wymiarze 3/4 etatu za stawkę wynagrodzenia 1650 zł miesiecznie brutto powinnam się obawiać, że komornik zajmie moją pensję na poczet długu w kwocie 4000 zł?

  1. Do wyliczenia zajęcia komorniczego i/lub jego braku niezbędna jest kwota netto wynagrodzenia. Między brutto a netto są różnice w zależności od tego , czy pracownik ma prawo do odliczenia ulgi podatkowej, a także to, czy stosuje się w jego przypadku podwyższone koszty uzyskania przychodu.

 7. Czy jeśli jestem zatrudniony na 1/4 etatu na umowę o prace, ale stawka w umowie jest wyższa niż minimalna to komornik może zając wszystko co jest powyżej 525 zł brutto ? Jest to jedyna umowa i praca jaka posiadam i to jedyne pieniądze jakie miesięcznie dostaje, nie pobieram zasiłków dodatków. A zajęcie komornicze nie jest za alimenty tylko za pożyczki bankowe i podatki i ZUS.

  1. Szanowna Pani. Na podstawie tak przedstawionych danych nie sposób odnieść się do Pani pytania. Przede wszystkim musi Pani podać informacje o wymiarze etatu, dochodzie netto, rodzaju zajęcia, obciążeniach w pracy związanych ze spłatą pożyczek pracowniczych, kar czy ubezpieczenia grupowego.
   Najlepiej po wykonaniu anonimizacji danych wgrać tzw. pasek wypłaty. Wówczas zostanie od przenalizowany przez specjalistę i w przypadku stwierdzenia uchybienia przy naliczaniu wynagrodzenia zostanie Pani udzielona pomoc prawna.

Leave a Reply