Zajęcie rachunku bankowego

Ile może zabrać komornik z konta w 2019 roku?

Ile może zabrać komornik z konta

Jeśli interesuje Cię, ile może zabrać komornik z konta w 2019 roku, zapraszamy do zapoznania się z krótkim, ale treściwym artykułem na temat zasad zajmowanie rachunków bankowych przez komornika. Oraz – co najbardziej istotne – aktualnie obowiązującą kwotą wolną od zajęcia na rachunku bankowym.

Komornik zajmuje konto w banku

Jeśli masz komornika, to musisz liczyć się z tym, iż bardzo szybko zlokalizuje on i zajmie Twoje konto bankowe. W chwili obecnej nie ma znaczenia w jakim banku posiadasz konto, gdyż komornik na pełny wgląd do wszystkich bez wyjątku banków. Istnieje tylko jeden sposób, aby posiadać legalne konto bezpieczne od komornika. Z przyczyn oczywistych nie udostępniamy go publicznie, a wyłącznie drogą prywatną.

Powiadomić Cię o nowych możliwościach? Daj nam znać

[FM_form id=”1″]

Kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym

Jest ona wspólna dla wszystkich banków. Zmienia się wraz ze zmianą minimalnej pensji, czyli najniższej krajowej. W 2019 roku kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi 2250 zł brutto. Zgodnie z przepisami, wysokość kwoty wolnej od zajęcia konta w banku to 75% najniższej krajowej brutto. Oznacza to, że w 2019 roku kwota wolna od komornika na rachunku bankowym wynosi 1687,50 zł.

Jak działa wykorzystanie kwoty wolnej w banku?

Przy zajęciu komorniczym konta bankowego do Twojej dyspozycji pozostaje kwota wolna od komornika. Czyli jeśli suma wpływów na Twój rachunek nie przekroczy 1687,50 zł – kwoty wolnej od zajęcia na koncie bankowym – komornik nie otrzyma ani grosika z Twojego konta.

kwota wolna od zajęcia na koncie bankowym

Jeśli przekroczy – bank odeśle komornikowi każdą złotówkę przekraczającą wartość kwoty wolnej od zajęcia. Nie masz na to wpływu, gdyż dzieje się to automatycznie. Dodatkowo, możesz zostać obciążony opłatą bankową z tytułu zajęcie komorniczego zgodną z aktualnym cennikiem usług i prowizji swojego banku.

Zajęcie 500+, alimentów i rodzinnego na koncie bankowym

Jeśli posiadasz jedno konto bankowego do wszystkiego, a masz przy tym zajęcie komornicze, to jesteś, jednym słowem, w czarnej d….ziurze. Przez którą wyssane zostaną Twoje pieniądze z konta bankowego. Jeśli połączysz i wymieszasz dochody ze źródeł socjalnych i pozostałych, to szybko przekroczysz kwotę wolną od zajęcia komorniczego na koncie bankowym.

W konsekwencji – komornik położy rękę na Twoich pieniądzach. Ale spokojnie – możesz tego w łatwy sposób uniknąć. Wystarczy, że rozdzielisz od siebie dochody o charakterze socjalnym od pozostałych . Do tego służy tak zwane bankowe konto socjalne. To, w jaki sposób możesz zabezpieczyć 500+ przed komornikiem przeczytasz po kliknięciu w link.

Ile może zabrać komornik z konta w 2019 roku?

Podsumowując zagadnienie, warto ubrać najważniejsze fakty w jedną całość. Aby to, ile zabierze komornik z konta, było jasne i zrozumiałe dla każdego.

 1. Kwota wolna od zajęcia komorniczego na każdym rachunku bankowym wynosi w 2019 roku 1687,50 zł.
 2. Nie dotyczy to kont socjalnych, na których suma wpływów nie ma znaczenia – komornik nie ma prawa zabrać jakichkolwiek pieniędzy z takiego konta (chcesz mieć takie konto – kliknij i sprawdź możliwości)
 3. Nie ma możliwości zwiększenia kwoty wolnej od komornika na koncie, jest natomiast możliwość posiadania konta bezpiecznego od komornika.

 1. Witam, wczoraj moje konto zablokował komornik. Mam w banku kwotę którą jestem dłużny na minusie. Czy jeżeli dostanę wypłatę na konto, jest to około 2800 na rękę to kwota wolna od podatku pojawi się do mojej dyspozycji?

 2. Witam, mam pytanie. W dniu dzisiejszym dostałam wypowiedzenie umowy o pracę z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia. Jest to zwolnienie grupowe więc otrzymam odprawe. Jeśli mam zajęcie komornicze w pracy to czy komornik też mi zabierze te pieniądze.?

 3. Witam. Będę otrzymywała przelew od pracodawcy na najniższa krajową wiem że komornik nie może mi pobrac z tej kwoty nic. Ale jest sytuacja taka: na koncie zostaje mi saldo 0zl i ktos dokonuje przelew na moje konto po raz 2 w danym miesiącu czy te pieniądze zostaną przekazane do komornika ?

  1. Jeżeli wpływ na konto sprawi, że zostanie przekroczona kwota wolna od zajęcia to tak. Zgodnie z tym co opisano w powyższym powyżej – w artykule.

   1. Witam. Na rachunek bankowy dostałam wynagrodzenie w wysokości 2700. Bank automatycznie przelał całą kwote na konto komornika, nie zostawiając mi kwoty wolnej t.j. 1687,50. Czy miał prawo zostawić mnie środków do życia?? (nie mam innych dochdów).

    1. Tylko wówczas, gdy zajęcie dotyczy alimentów. Lub, gdy kwota wolna została wcześniej wykorzystana poprzez inne transakcje wpłat / wypłat.
     Bez analizy billingu nie sposób odpowiedzieć na to pytanie.

 4. Witam dostaje na konto bankowe tylko moje wynagrodzenie w kwocie minimalnej .Czy komornik może zabrać kwotę która została z wynagrodzenia za poprzedni miesiąc .Tj.np.w marcu dostałam wynagrodzenie i nie wypłacilam całości czyli pieniądze zostały na koncie w kwietniu .czy może zająć je komornik

 5. Witam. Czy jeżeli komornik zablokował mi środki w kwocie około 4 tyś i w jednym miesiącu wykorzystałem kwotę wolna to w kolejnym miesiącu ta kwota się odnowi i będę mógł wykorzystać kwotę wolna? Powiem że zablokowana kwota nie pokrywa kwoty która winien jestem komornikow. Jak to działa?

 6. Otrzymuje alimenty na dzieci z Niemiec przymusowo ściągane przez Niemiecki organ egzekucyjny od ojca dzieci który tam mieszka i pracuje.
  Pieniążki te przesyłane są bezpośrednio na moje konto bankowe.Czy komornik może zająć mi tą kwotę jeśli zgłoszę mu konto socjalne i tam będą one przesyłane wraz z zasiłkiem rodzinnym i +500?

 7. Jeżeli dostałem wypłatę 1200 a komornik zabrał wszystko nie zostawiajac nawet złotówki czy tak może ? Co dalej robić ? Gdzie udać się po pomoc

 8. Spłacam raty kredytu w banku-i od listopada zabiera komornik wpłaty,nie wiem ile -spłacałem po 1 tysiąc miesięcznie-ile może z tego zabrać?

 9. Czy jeśli nie pracuje ale rodzina mi przesyła co jakie czas kasę na leczenie lub znajomi coś wyślą na konto i w miesiącu np kwota uzbiera się 1200 czasem jest to 600 ale to wpłaty własne lub od znajomych to czy komornik może z tego coś zabrać czy nie jeśli tak to ile?

  I czy jak mam zajęte konto przez komornika który zrobił mi bilans konta minus to jak ktoś mi wpłaci pieniądze to one pójdą do komornika?

  1. Zajęcie komornicze konta bankowego nie działa na zasadzie, że bank “ogląda” źródło pochodzenia wpłacanych środków i na tej podstawie decyduje, czy oddaje komornikowi czy nie. Zajęcie konta przez komornika to zajęcie wszystkich środków powyżej kwoty wolnej i to jest prosta zasada, którą trzeba pamiętać.
   Na pytanie o minusowe konto nie odpowiem bez zapoznania się ze szczegółami typu wyciąg, historia rachunku, screen panelu transakcyjnego.

 10. Witam dzisiaj właśnie się dowiedziałem że mam zajęte konto przez komornika a zająć on je w 2012 nic nie wiedziałem nic nie dostawałem od niego dodam że konto nie było używane od 2010 roku chciałem je zamknąć nic na nim nie mam
  Jak długo może być takie zajęcie i raczej dług uległ przedawnieniu?!
  Dziękuję za pomoc z góry

  1. Dług raczej na pewni nie uległ przedawnieniu.
   Ale w ogóle to na czym polega Pana problem?
   Na tym, że nie wie Pan, z czego wynika zajęcie komornicze czy też z tego, że komornik zajmuje nieużywane konto?
   Tego zajęcia zapewne nie ma już dawno – zostało umorzone jako bezskuteczne – a blokada konta pozostała z dawnych czasów, gdy komornicy zajmowali konta bankowe listownie.
   Proponuję kontakt w celu skorzystania z pomocy specjalisty, gdyż zapewne potrzebuje Pan kompleksowej pomocy.

  1. Jeśli konto będzie prowadzone w Holandii – w praktyce komornik nie zabierze nic, gdyż nie ma możliwości blokady holenderskich rachunków bankowych.

 11. Witam serdecznie w tym miesiącu dostanę wpływ 760 zł zasiłku macierzynskiego, jaką kwotę może zabrać komornik?

  1. Skoro kwota wolna od zajęcia komorniczego z konta wynosi 1687,50, a Pani wpływ 760 zł to odpowiedź jest prosta: 0 zł.

 12. Dobry wieczór, mam pytanie. Czy jeżeli komornik dostaje co miesiąc potrącenia z zakładu pracy, to czy może jednocześnie zająć też konto bankowe?

 13. Witam ,
  Dziękuje za odpowiedz. Dwa pytania :
  1)dlaczego udziały nie więcej niż 25 %?
  2) Rewolut – a jak np. podczas kontroli US kiedy sprawdzą faktury i zobaczą ,że rachunek bankowy jest poza PL ? Idąć dalej można by otworzyć rachunek w każdym kraju UE np. Niemcy, Czechy ?
  pozdrawiam

 14. Witam,

  Prowadze DG . Komornik zajał mi rachunek bankowy a dokładnie wszystkie środki na rachunku. Nadal chcę prowadzić DG . Pytanie gdzie najlepiej otworzyć rachunek bankowy tak aby komornik nie zajął kolejnych środków finansowych ? Jakieś opcje ? pomysły ?

  pozdrawiam

  1. Indywidualna działalność gospodarcza nie chroni w żaden sposób przed komornikiem. Jedyne , co może Pan rozważyć, to założenie konta np. w Revolut poza jurysdykcją polskiego komornika. Albo podejść do sprawy całkowicie projesjonalnie i założyć spółkę z odrębną osobowością prawną, która daje 100% gwarancji ochrony przed komornikiem. Oczywiście w tej sytuacji Pana udziały nie powinny przekroczyć 25% – na wszelki wypadek.

 15. Potrzebuje waszej pomocy w tym roku zmieniły się przepisy i pracodawca chce aby każdy miał konto dlatego pytam jak to obejść by komornik nie zabrał oczywiście na konto wpływa najiższa

  1. Jeśli na konto wpłynie najniższa krajowa, to komornik nie zajmie jej. Będzie to bowiem kwota mniejsza niż ustawowa kwota wolna od zajęcia komorniczego na rachunku bankowym.

 16. WITAM SERDECZNIE! PROSZĘ O POMOC. MAM KOMORNIKA I DOSYĆ ŻE Z PENSJI MAM ZABIERANE 1000 ZL TO JESZCZE NA KONCIE ZOSTAŁO MI ZABRANE 600 ZŁ! TO JEST JAKIEŚ NIEPOWAŻNE. CZY TAK MOŻNA? JAK W SKOKU OTWORZĘ KONTO TO KOMORNIK NA NIE WEJDZIE?

  1. Szanowna Pani. Komornik ma za zadanie sciągnięcie pieniędzy, których dłużnik nie zwrócił. W standardowej egzekucji dokonuje zajęcia wynagrodzenia, kont bankowych czy np. zwrotu podatku. I jest to jak najbardziej poważne. Nie wiem, co ma (tutaj odnoszę się do pytania) SKOK do wejścia komornika. Zapewne gdzieś się Pani zakodowało, że komornik nie zajmuje konta w SKOK-u. Otóż zajmuje i założenie konta tam nic Pani nie da. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z opcji opisanej w artykule: Konto bankowe bez komornika lub ofert typu Revolut czy Paysera.

  1. Niestety tak to nie działa, kwota wolna od zajęcia jest jedna niezależnie od liczby posiadanych rachunków bankowych. Oczywiście rachunków w ramach polskiego systemu bankowego.

   1. Dzień dobry, a czy system Ognivo pozwala komornikom wiedzieć że na kontach które posiadam przekroczyłem (w sumie) kwotę wolną od zajęć? A może to banki o tym wiedzą i przekazują sobie taką informację.

 17. Witam. Komornik zajął mi konto na którym było dużo więcej niż wynosił dług. Zabrał dwa razy równowartość długu plus po tygodniu trzeci raz z drugiego konta. Mija trzeci tydzień, a do banku nie wpłynęło potwierdzenie wpłaty. pomijając fakt, że nie uchylałem się od zapłaty, pomimo, że dług jest niesłuszny to od trzech tygodni nie mogę odzyskać pieniędzy. Co w takim przypadku mogę zrobić ?

 18. Dostałem informacje o zajęciu konta Brzeziński
  Komornika na poczet egzekucji 360
  Zł przez urząd miasta, czy komornik
  Może zająć resztę pieniędzy? (Według informacji komornik zajął już kwotę ponad dług, i nie wiem co będzie z dezta moich pieniędzy) ile trwa taka blokada? Czy bank pomoże mi rozwiązać ten problem?

  1. Zajęcie komornicze konta bankowego to tylko zapis w systemie bankowym. Konto normalnie działa – identycznie jak konto osoby nie mającej zajęcia komorniczeego….

   1. Witam, niestety nie wszędzie działa normalnie (ściślej : nie w każdym banku). Ten wspaniały bank “z żubrem” na przykład zeruje salda, przelewu przez internet czy telefon zrobić się nie da, nawet prowizji za prowadzenie konta ściągnąć nie potrafi. Mimo że jest przywilej kwoty wolnej. Wszystko tylko “w okienku”, podobno “nie mają systemu” –
    po prostu śmiech na sali… Coś o tym wiem z własnego doświadczenia. Takie praktyki zapewne nie są legalne i należałoby zgłosić je chociażby do KNFu ale mam konta również gdzie indziej więc mi szczególnie nie zależy na tym. Podobnie było w Deutsche Banku ale zjadł go już Santander i jest nieco bardziej cywilizowanie bo system byłego BZ WBK jest pod tym względem lepszy.

 19. Witam,
  Dzisiaj dostałam wypłatę i komornik zajął mi pieniądze, w dodatku zmieniła się też kwota wolna od zajęcia o ponad 300zl od tej, która była wcześniej przewidziana (do kwoty poniżej 1000zl) czy jest to zgodne z prawem? Czy czeka mnie kolejne obniżenie tej kwoty? Gdzie mogę szukać pomocy, jeśli działanie komornika okaże się niezgodne z prawem?

 20. czyli jak mam trzy konta, to na każdym mogę mieć kwote wolną od zajęcia komorniczego? dobrze rozumiem?

 21. Mam zajęcie komornicze na koncie. W listopadzie wpływela wypłata za październik(2listopad) i wynagrodzenianie za listopad (30 listopad). Bank zabrał wypłatę listopadowa dla komornika. Czy ma prawo? To wkoncu wynagrodzenie.

  1. Banku nie interesuje tutuł przelewu. Może być to nawet datek od papieża – bank działa wg przepisów prawa. A co za tym idzie – każdą kwotę powyżej kwoty wolnej od zajęcia komorniczego odsyła zgodnie z wymogami ustawy do organu egzekucyjnego.
   Tym bardziej dziwi, że mając przelew wynagrodzenia na konto nie zadbał Pan o to, aby przelewać pensję na konto bezpieczne od komornika. Tylko na zwykły ROR, który – jak się Pan boleśnie przekonał – nie daje żadnej ochrony przed komornikiem.

 22. Witam. Komornik zabrał mi całą pensje, która wpłyneła mi na konto bez wcześniejszych wyjaśnień, a miałem ponoć konto bezpieczne od komornika. Czy on tak może i czy istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy?

  1. Z konta bezpiecznego od komornika nie może Panu nic zostać zabrane – jest to po prostu fizycznie niemożliwe, gdyż komornik nie jest w stanie tego konta zlokalizować. Prawdopodobnie popełnił Pan jakiś błąd przy zakładaniu rachunku lub nie posiada Pan prawdziwie bezpiecznego konta.
   Proszę o kontakt mailowy – pomożemy.

Leave a Reply