Bank bez komornikaSposób na komornikaZajęcie rachunku bankowego

Bezpieczne konto firmowe – światełko w tunelu

konto bezpieczne od komornika w firmie

Bezpieczne od egzekucji konto firmowe to marzenie niejednego polskiego przedsiębiorcy. Dotychczas mali przedsiębiorcy byli skazani na porzucenie myśli o takim koncie.

W przeciwieństwie do osób fizycznych firmy nie można przecież oprzeć na rachunku powiązanym z kartą prepaid. Naturalnym wyjściem powinno być otwarcie konta poza jurysdykcją polskich komorników – za granicą. Na dodatek teoretycznie nie powinno z tym być najmniejszego problemu.

Konto firmowe za granicą.

W zasadzie każda polska firma bez dodatkowych obostrzeń ma prawo mieć rachunek bankowy za granicą. Oczywiście jeśli będziemy mówili o koncie bankowym w państwach członkowskich UE i OECD. Jednak jak to zwykle bywa prawo sobie, a życie sobie. Często bank za granicą stawia dodatkowe wymagania aby otworzyć konto. Zazwyczaj pokonanie przeszkód to kwestia czasu i pieniędzy. To w przypadku dużych firm nie stanowi problemu, co mają jednak powiedzieć mali przedsiębiorcy próbujący chronić swój majątek? Przecież wystarczy przymus osobistego stawiennictwa w oddziale banku, jakieś nieżyciowe formalności by cała impreza stała się nieopłacalna.

Co innego gdy zagraniczna firma oferująca konta dla firm sama przychodzi z ofertą do polskiego przedsiębiorcy. Na dodatek oferuje załatwienie wszystkich formalności on-line w naszym własnym języku.

Czy można prosto otworzyć konto firmowe za granicą?

Wystarczy spojrzeć na ofertę Paysera, która w tym zakresie jest mocno wyjątkowa. Firma wręcz jest nastawiona na firmy, poza kontem firmowym oferuje inne usługi, które przydają się zwłaszcza przedsięwzięciom stricte internetowym.

Paysera umożliwia:

  • otwarcie konta zarówno dla firmy, jak i jednoosobowej działalności gospodarczej (z własnym numerem IBAN),
  • korzystanie z bramki płatniczej,
  • korzystną wymianę walut,
  • obsługę mikropłatności za usługi.

Zatem jeśli aktualnie Twoja firma potrzebuje tylko bezpiecznego konta to z czasem dzięki Paysera masz możliwość zaoferowania swoim klientom np. dodatkowych form płatności.

Paysera ma siedzibę na Litwie, a jak powszechnie wiadomo polski komornik nie może zająć zagranicznego rachunku bankowego.

Jak otworzyć bezpieczne konto firmowe Paysera?

1. Aby firma mogła otworzyć bezpieczny rachunek na początek w systemie musi zarejestrować się jej właściciel lub przedstawiciel. Ten proces opisaliśmy już w artykule opisującym konto i kartę Paysera.

2. Po rejestracji odpowiedniej osoby w Ustawieniach wybierasz KONTO FIRMOWE: Paysera wybór konta firmowego3. Następnie wskazujemy kraj w jakim firma jest zarejestrowana (tu chwila zazdrości dla krajów w których wystarczy podać NIP firmy):

Paysera wybór bezpiecznego konta dla firmy

i wreszcie rodzaj składanych dokumentów w zależności od formy prowadzenia firmy:

Bezpieczne konto dla firmy w Paysera - dokumenty

Na koniec składasz dokumenty do otwarcia konta.

Teraz czas na trochę teorii. Zastanówmy się więc

Czy konto za granicą daje 100% bezpieczeństwa?

To bardzo dobre pytanie, zwłaszcza gdy mówimy o kontach firmowych i chociaż minęły czasy gdy zakładanie kont było dosyć uciążliwie to jedno się nie zmieniło: konto firmowe musisz zgłosić do Urzędu Skarbowego.

Jednak nawet jeśli wierzyciel odda sprawę do komornika to polski komornik nie podejmie egzekucji z zagranicznego konta. Do tego potrzeba zwrócić się do komornika za granicą, więc egzekucja z zagranicznego konta wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami.

W większości przypadków taką egzekucję można przeprowadzić na podstawie polskiego wyroku. Muszą jednakże być spełnione dodatkowe wymogi:

  1. wymagane będzie uzyskanie przed polskim sądem europejskiego tytułu egzekucyjnego lub specjalnego zaświadczenia w trybie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1215/2012 z dnia 12 grudnia 2012 r.
  2. przetłumaczenie sentencji wyroku oraz klauzul nadanych wyrokowi przez uprawnionego tłumacza,
  3. następnie złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji do komornika zagranicznego.

To jednak nie wszystko, bowiem w w niektórych przypadkach konieczne może się okazać dodatkowo przeprowadzenie specjalnego postępowania przed zagranicznym sądem w celu stwierdzenia wykonalności lub uznania polskiego wyroku. Zagraniczne sądy mogą odmówić uznania lub stwierdzenia wykonania wyroku.

Jak widać zajęcie komornicze firmowego konta za granicą nie jest sprawą najprostszą i szybką. Z tego powodu takie konto może uchodzić za stosunkowo bezpieczne.

Leave a Reply